Magazín

Postaviť si pergolu môže byť pre mnohých neľahkú úlohu. Vybrať si možno na trhu z mnohých materiálov a farieb. Obľúbené sú hliníkové aj drevené pergoly.

Postaviť si pergolu môže byť pre mnohých neľahkú úlohu. Vybrať si možno na trhu z mnohých materiálov a farieb. Obľúbené sú hliníkové aj drevené pergoly.
 

Pri stavbe drevené pergoly dbajte na vhodný materiál

Drevené pergoly sa vyrábajú najčastejšie z ihličnatého dreva stromov, ktoré rastú v ČR. Aby plnili svoju funkciu správne, musí byť drevo suché a riadne ošetrené aj skladované.
 
Aby drevená pergola bola stabilná, je potrebné vykonať jej riadne ukotvenie, najlepšie za pomoci betónových pätiek. Dôležité je tiež kovanie do ktorého sú stĺpiky pripevnené.
 

Orientácia pergoly podľa slnka

Sedíte pri obede a slnko do vás praží zo všetkých síl? Potom ste zvolili zlú orientáciu pergoly. Pri stavbe využite tiež mriežky s popínavými rastlinami, ktoré poskytnú príjemný tieň v horúcich letných dňoch. Tiež zvážte, či je dobré zastrešenie pergoly. Zvážte, kam pergolu chcete umiestniť, či vám nebude pevná strecha pergoly uberať svetlo v miestnosti, plastové okná nenaruší ráz záhrady, apod. Umiestnenie pergoly by nám malo priniesť zaujímavý pohľad na prírodu, na okolité zeleň záhrady.

Pergoly, ktoré necháte zarásť rastlinami vyzerajú farebne a sviežo. Pergolu, ktorú pristavíte k stene môže byť veľmi zaujímavým a elegantným prvkom. Mala by byť v súlade s harmóniou celého domu.
 

Zvoľte vhodné doplnky

Pergola nie je len štyri stojky a pevná strecha. Aby ste sa v nej cítili skutočne komfortne, nezabudnite do nej umiestniť mriežku na popínavé rastliny alebo vínnu révu, pevný kút s odkladacím priestorom. Ak máte dostatok miesta, pokojne sa sem zmestí aj krb alebo gril. Zásteny proti prievanu vás ochráni pred ofúknutím. Je veľa drobností, ktorá vám spríjemní pobyt v pergole.