MagazínAby krbové kachle dobre hriala

Pokiaľ má krb dobre plniť svoj účel, je potrebné sa o kachle pravidelne starať. Kontrolu spalinových ciest musí vykonávať odborník, ale čistenie je na majiteľovi krbu. Kachle je vhodné čistiť, až keď sú úplne vychladnuté.

14.9.2017
 
Pokiaľ má krb dobre plniť svoj účel, je potrebné sa o kachle pravidelne starať. Kontrolu spalinových ciest musí vykonávať odborník, ale čistenie je na majiteľovi krbu. Kachle je vhodné čistiť, až keď sú úplne vychladnuté.
 

Dvierka kachlí a ich výplň

Ak je výplň dvierok krbu znečistená, je závislé najmä na kvalite a druhu paliva. Očouzené sklo možno vyčistiť špeciálnym gélovým čističom. Ak chceme postupovať šetrne, použijeme bežný saponát a pre ekologické čistenie si vystačíme s octovou vodou alebo veľmi jemným popolom. Nakoniec je vhodné sklo doleštiť suchou handričkou.
 

Ohnisko
 

Ohnisko je bežne znečistené popolom a sadzami s ktorými si poradíme s bežným krbovým náradím. Možno však použiť aj krbový vysávač. Ohnisko je potrebné vyčistiť veľmi dôkladne, pretože nečistoty vo forme usadených sadzí a popola znižujú vedenie tepla. Sadze i množstvo popola možno eliminovať vhodne zvoleným drevom na kúrenie.
 

Dymové cesty

Ak kachle zle spaľujú je možné, že dymovod málo tesní. Vyčistenie dymovodu by mala sprevádzať opatrnosť, aby sme všetko neznečistili sadzami z trubiek. Aby kachle dobre tiahli, musí byť dymovod aj dvierka do ohniska dostatočne tesná. Dôležité je tiež vyčistenie komína. Kominárom alebo svojpomocne. Najlepšie je drevo spaľované, keď je otvorený primárny prívod vzduchu. Ideálne sú kachle s elektronickou reguláciou.
 

Palivové drevo
 

Rôzne druhy dreva rôzne hrejú. Mäkké drevo dodá menej tepla ako rovnaký objem tvrdého dreva. Avšak mäkké drevo je ideálne k roztopení krbu a je aj lepšie k prikurovaní v začiatku a konci vykurovacej sezóny. Tvrdé drevo je vhodné na zimné obdobie. Dôležité pre správne spaľovanie dreva je, aby bolo dobre vysušené. A kvalitného presušenie docielime len v zodpovedajúcom drevárne.
 

Dreváreň

Prístrešok na drevo zabezpečí vhodnú cirkuláciu vzduchu okolo naštiepaného dreva. Aby prístrešok uniesol ťažobu dreva, musí byť pevne ukotvený k zemi. Drevo je v prístrešku uložené na rošte, aby pod ním dostatočne prúdil vzduch. Zhora je prekryté strieškou. Nie je vhodné drevo prekrývať plachtou, aby sa v ňom nemnožili plesne a drevokazné huby.


Odporúčanie

Nezabudnite počas kúrenia miestnosť riadne vetrať. Dostatočné množstvo kyslíka je k správnemu horení potreba.