MagazínAko efektívne naštiepať palivové drevo

Konečne máme po vykurovacej sezóne. Ale dobrý hospodár vie, že práve teraz nastáva optimálne obdobie na prípravu palivového dreva na sezóny nasledujúce.

Konečne máme po vykurovacej sezóne. Ale dobrý hospodár vie, že práve teraz nastáva optimálne obdobie na prípravu palivového dreva na sezóny nasledujúce.
 

 

Prečo kúriť drevom

Pokiaľ vieme len trochu počítať, vieme, že ceny energií priebežne stále rastú. A pravdepodobne sa nedočkáme, že by boli lacnejšie. Preto sa mnohí vracia k kúrenie drevom, ktoré je ekonomicky menej náročné. A ak kúrime správne vysušeným a povrchovo chemicky neošetreným drevom kúrime tiež ekologicky.
 

V čom je príprava palivového dreva náročná?

Pokiaľ si naštiepané drevo nekúpime od dodávateľa, tak je jeho príprava náročná najmä fyzicky. Dobrý hospodár sa pravdepodobne vie oháňať kalače a sekerou, ale s rokmi ubúda síl každému a tak všetci hľadáme spôsoby, ako si prácu uľahčiť. Rovnako tak to platí aj pre štiepanie dreva.
 

Výrub a štiepanie stromov

Najprv je potrebné strom poraziť. Ťažba dreva sa riadi zákonmi o ochrane životného prostredia, kedy je nutné brať do úvahy vegetačné obdobie...
 

Reťazová píla

Kvalitná reťazová píla je dobrý pomocník. K občasnému výrub si vystačíme s pílou s elektrickým motorom. Ak chceme vyrúbať stromček niekde, kde dávajú líšky dobrú noc, a my nemáme prístup k elektrickej energii, môžeme použiť pílu s aku motorom. Ale najlepšie službu nám poskytne pravdepodobne píla s reťazovým motorom. Pomocou reťazovej píly potom narežeme guľatinu na potrebnú dĺžku.
 

Ako efektívne štiepať drevo?

Bez kalače a sekery sa nezaobídeme. Naštiepať pomocou nich neštandardné polená. V prípade guľatiny si delenie polien uľahčíme pomocou štiepačky. Štiepačky sú vertikálne a horizontálne. Pre menšie dĺžky a objemy si vystačíme so štiepačom horizontálnym. Vertikálna štiepačka zvíťazí aj nad veľkými polenami. Štiepačky sú veľmi bezpečnými pomocníkov, ktoré si počas krátkej doby určite obľúbite.