MagazínAko funguje slnolam?

Krásne slovo slnolam v sebe skrýva hliníkové lamely, ktoré vás budú chrániť pred silným slniečkom. Predovšetkým však zaistí, aby sa za horúceho dňa miestnosť neprehrievala. Ako celý systém funguje? A aké máme možnosti pri jeho výbere?

Na začiatok je nutné si vyjasniť základné pojmy. Slnolam síce krásne znie, dnes sa však viac používa bioklimatický systém. Ten sa stal trendom súčasnosti. Bioklimatické pergoly a zimné záhrady pôvodne zaplavili štáty okolo Stredozemného mora, predovšetkým Španielsko, postupne sa však presadzujú aj k nám.

Slnolam a jeho dôležitosť

Pergoly a zimné záhrady sú určené pre nekonečné chvíle odpočinku v obklopení prírody. V letných mesiacoch sa však môže stať, že klíma vo vnútri bude neznesiteľná. Slnolam je možné prispôsobiť situáciu. Otočné lamely je možné natočiť do takej polohy, aby lúče lámali do takej pozície, ktorá nám bude príjemná.

Navyše nedôjde k úplnému zatieneniu slnka, ako by sa stalo v prípade, že by sme siahli po markíze alebo inom type tienenia. Preto sa otočné lamely stávajú vyhľadávaným riešením pre záhradné stavby.

Kedy zvoliť slnolam?

Pokiaľ máte pergolu či zimnú záhradu orientovanú na južnú stranu, stane sa horizontálny slnolam skvelým pomocníkom. Na tejto svetovej strane má v letných mesiacoch slniečko veľkú silu a je nutné sa tomu prispôsobiť. Lúče navyše dopadajú zvrchu. Lamely sa v tomto smere naozaj oplatia.

Ďalšie funkcie slnolamu

Otočné lamely nemajú iba tieniacu funkciu. Ide o prirodzený systém vetrania. V otvorenom stave cez ne môže prúdiť vzduch a osviežiť klímu v miestnosti. V prípade, že ich uzavrieme, budú naopak slúžiť ako ochrana pred dažďom. Ich funkcie je možné navyše zautomatizovať. Bioklimatické systémy disponujú veterným aj dažďovým čidlom, ktoré bude polohu slnolamu riadiť samo, a to podľa aktuálneho počasia.