MagazínAko kúriť chytro v krbových kachliach

Chcete vykúriť priestor rýchlo, efektívne a za priaznivú cenu? Naučte sa kúriť chytro.

11.10.2017
 
Chcete vykúriť priestor rýchlo, efektívne a za priaznivú cenu? Naučte sa kúriť chytro.
 

Optimálna teplota v miestnosti

 
Príliš nízka teplota nie je v byte príjemná, ale to isté platí aj pre príliš prekúrenej miestnosti. Ideálna teplota v bežnej miestnosti sa pohybuje okolo 21C. Avšak v spálni počas spánku je zdraviu prospešnejšie teplota nižšia. Príjemne prehriatu miestností by potom mala byť kúpeľňa. Aj keď kúrite, je potrebná dostatočne vetrať. V vykurovacej sezóne je vhodnejšie vetrať intenzívne a krátkodobo.
 

Krbové kachle

 
Krb býva najčastejšie umiestnený v hlavnej obytnej miestnosti, kde je žiaduce teplota okolo 21C. Teplovzdušné kachle sú ideálne pre zvýšenie teploty v miestnosti, kde sú umiestnené. Teplovodné krbové kachle už dokážu vyhriať celý dom, ak sú napojená na ústredné kúrenie. Tiež sa nimi dá ohrievať aj voda. A hoci sú drahšie, než teplovzdušná pec, v dlhšom časovom horizonte predstavujú značnú úsporu.
 


Čím kúriť

 
V kachliach možno kúriť peletami, briketami, uhlím alebo drevom. Avšak niektoré kachle sú uspôsobená iba na palivo z dreva, iná zvládnu aj kombináciu dreva a uhlia. Drevo je najrozšírenejším palivom už vzhľadom k jeho obstarávacej cene. Ak nepočítame čas, ktorý je potrebný stráviť pri jeho spracovaní a uskladnenie.
 

Palivové drevo

Drevo na kúrenie možno zjednodušene rozdeliť na tvrdé a mäkké a vedzte, že pri kúrení možno využiť oboje. Hoci má mäkké palivové drevo nižšiu výhrevnosť, je výborným pomocníkom pri roztápaní krbových kachlí. Zvlášť drevo z ihličnanov, rozhorí v krbe veľmi rýchlo. Potom už je lepšie začať prikladať tvrdé drevo, ktoré má vysokú výhrevnosť.
 

Uskladnenie palivového dreva

 
Aby drevo malo čo najlepšie výhrevnosť, je potrebné zaistiť jeho kvalitné vysušenie. Drevo by malo vo vhodných podmienkach presychať najmenej jeden rok. Tieto podmienky, prúdenie vzduchu a sucho, možno zabezpečiť uskladnením dreva vo vhodnom drevárne. U krbových kachlí je potom možné drevo uložiť do stojana na drevo.