MagazínAko postaviť bazén

Chcete si užívať dokonalých vodných radovánok aj na svojej záhrade a nielen na kúpalisku? Prečítajte si, ako postaviť bazén a aké sú možnosti.

Chcete si užívať dokonalých vodných radovánok aj na svojej záhrade a nielen na kúpalisku? Prečítajte si, ako postaviť bazén a aké sú možnosti.

Bazén dnes možno postaviť v podstate kdekoľvek na vašom pozemku. Ak máte priestor, je potrebné iba zohľadniť jeho veľkosť a plánované rozmery bazéna. Ďalej už potrebujete mať iba ujasnené, či pôjde o bazén zapustený alebo bazén nadzemný. Od toho sa odvíja následný postup.
 


Ako postaviť bazén úplne svojpomocne?Prvou možnosťou je samozrejme tá, že si všetko potrebné k stavbe bazéna nielen zoženiete sami, ale tiež si ho sami navrhnete a postavíte. Je však vhodná skôr pre skúseného a zručného domáceho majstra. A vyžaduje dostatok voľného času, čo môže byť aj cez výhodu v podobe potenciálne nižších nákladov problém.
 
Ak však čas aj všetko ostatné máte, stačí si len vybrať, či postavíte bazén fóliový, vrúbľované alebo betónový. Je dobré v tomto zohľadniť existujúce podobu a architektúru záhrady.
 


Bazén vám môže postaviť aj firma

Druhou možnosťou, ako postaviť bazén, je oslovenie špecializované firmy. Oproti stavbe svojpomocne je všetko výrazne jednoduchšie a na vás závisí iba výber bazéna - rozmery, umiestnenie, prípadne ak bude mať oválny, kruhový či atypický tvar. O všetko ostatné je postarané. Najčastejšie sa potom takto realizujú zapustené bazény, ktoré sú na stavbu a plánovanie celkovo náročnejšie a vyžadujú skúsenosti.
 
Rovnako tak je ale možné, aby ste si napríklad zaistili niektoré čiastkové práce sami - príprava jamy pre osadenie, následné zaradenie a úprava okolitého terénu. Úlohou firmy tak bude bazén len usadiť a napojiť. Ideálny kompromis ak chcete ušetriť časť peňazí a množstvo iných starostí, ale zároveň mať istotu, že dostanete profesionálne postavený a kvalitný bazén.
 


Kúpte si a postavte bazén úplne sami

Tretím a stále obľúbenejším riešením je kúpa hotového bazéna - bazénovej stavebnice. Ide výhradne o nadzemné bazény menších až stredných rozmerov, ktoré relatívne rýchlo a ľahko zostavíte svojpomocne. Výhodou je nižšia obstarávacia cena, ktorá začína už na iba niekoľkých stovkách, v prípade väčších bazénov potom maximálne v rádoch tisícov.

Samotný takto kúpený bazén je zvyčajne zložený z dvoch hlavných častí, a to obvodové steny a vnútorné plachty. Najlepšie možnosti na trhu sú potom bazény samonosné - tie sú dodávané ako jeden celok. Stačí nafúknuť obvodový lem, napustiť ich vodou a už sa sami vytvarujú do požadovanej podoby - a sú prakticky okamžite pripravené na kúpanie.
 
Klasická podoba kúpeného bazéna je spojená s jednoduchou montážou obvodovej steny, vyrovnaním podlahy bazéna a následne s aplikáciou plachty. Aj tu potom stačí bazén už len napustiť a máte hotovo.
 
Realizácia je jednoduchá, jednotlivé prvky a spojovacie materiály sú súčasťou balenia, montáž preto dokončíte rýchlo. U väčších modelov je potom otázkou jedného dňa. Nezabúdajme tiež na to, že aj takto riešený nadzemný bazén možno v prípade potreby čiastočne umiestniť do krajiny, ak budú steny dostatočným spôsobom spevnené.