MagazínAko postaviť dielňu

Považujete sa za domáceho majstra a potrebujete vhodné zázemie? Prečítajte si, ako postaviť dielňu.

Považujete sa za domáceho majstra a potrebujete vhodné zázemie? Prečítajte si, ako postaviť dielňu.

Dielňa je samozrejme priestorom, kde budete pracovať s kovom, drevom i ďalšími materiálmi. A to s ohľadom na to, čo má byť výsledným produktom. U dielne nezabúdajte na to, že by mala ponúknuť nielen istotu dostatočného zázemia, ale mala by byť aj uzamykateľná, aby sa do nej nedostali napríklad vaše deti, prípadne cudzie osoby. Tu je niekoľko možností, ako dielňu postaviť.
 

Postavte si dielňu klasicky, ako váš dom

Ak staviate dom, je ideálny počítať rovno aj s priestorom pre dielňu. Trebárs v oblasti pivničných priestorov. Je to ideálna voľba, ako sa v budúcnosti so stavbou netrápiť. S dodatočnú stavbou súvisí časová náročnosť, spravidla potreba skúseného murára a treba kolaudácia dielne, jedná ak sa o pevnú stavbu. Nejde teda o najľahší variant.

Ako postaviť dielňu lacno? Skúste montovanú konštrukciu

Veľmi zaujímavé riešenie, ktoré vás celkom určite nesklame. Montovanú konštrukciu tvorí spravidla plechy, kompletizácia je teda nenáročná, pretože stačí dodané prvky zmontovať a je hotovo. Celá záležitosť je navyše otázkou desiatok minút, maximálne pár hodín. Výhodou je:
 
  • Nízka obstarávacia cena
  • Jednoduchosť a rýchlosť montáže
  • Možnosť postavenia kdekoľvek
Poteší tiež široký výber rozmerových riešení a materiálov, prípadne možnosť povrchových a dodatočných úprav. Cena dielne realizované napríklad z lacné plechové garáže tak nemusí výrazne presiahnuť 400 euro. V prípade klasickej plechovej kôlne menších rozmerov je táto suma ešte nižšia.
 

Skúsiť môžete tiež betón

Áno, aj ten môže byť vcelku zaujímavým riešením. Ak zvolíte betónové moduly. Jedná sa o hotové konštrukcie, ktoré sa len pomocou žeriavu umiestni na požadované miesto. Razom je dielňa postavená. Potom stačí len usadiť vráta, prípadná okná a všetko je definitívne hotovo. Vhodné riešenie pre každého, kto chce skutočne pevnú a kvalitné dielňu bez zdĺhavé výstavby, prípadne požaduje, aby vzhľadovo ladila s domom. V tomto prípade je ale nutné počítať s vyššími nákladmi než u plechové či plachtové montované kôlne.

Využite aj alternatívy

Vhodným riešením sú už vyššie spomínané plachtové kôlne, disponujúci tiež montovanú konštrukcií. Montáž netrvá viac ako 90 minút, konštrukcia je stabilná, plne mobilný a vhodná tiež pre alternatívne využitie ako garáže pre motorku, kôlňu na traktor. Obstarávacia cena začína už na sume okolo 300 euro.