MagazínAko postaviť hliníkovou pergolu

Pergola je dnes súčasťou mnohých rodinných domov. Ak potrebujete poradiť, ako postaviť hliníkovú pergolu, prinášame vám niekoľko tipov.

 
Pergola je dnes súčasťou mnohých rodinných domov. Ak potrebujete poradiť, ako postaviť hliníkovú pergolu, prinášame vám niekoľko tipov.

Ak sa hovorí o stavbe pergoly, využíva celý rad ľudí drevo, ktoré je síce kvalitným stavebným materiálom, ale rozhodne nie jediným. Aktuálnym hitom je hliník, oproti drevu má totiž niekoľko výhod. Patrí medzi ne vysoká odolnosť, bezúdržbovosť, nízka hmotnosť a priaznivejšia cena. Budeme sa teda primárne venovať tomu, ako postaviť pergolu z hliníka.
 

Ako postaviť hliníkovú pergolu svojpomocne?

Stavba úplne svojpomocne je jedna z najzložitejších možností. Prečo? Predovšetkým preto, že je potrebné najprv dať dohromady všetko potrebné, čo bude k samotnej stavbe potrebné - materiál, náradie, ale aj stavebné plán. Plus musíte počítať s nutnosťou vyčleniť si na celú realizáciu dostatok voľného času.
 
Okrem nájdenia dostatku času môže byť veľký problém zohnať materiálu, nie za výhodnú cenu, ale v zodpovedajúcej kvalite, vďaka ktorej bude mať výsledná hliníková pergola dostatočnú nosnosť či stabilitu. Rovnako tak je nutné vyriešiť jednotlivé spoje, ukotvenie do stavby, ale aj voľbu vhodnej krytiny - v prípade hliníkových pergol patrí teraz k najžiadanejším polykarbonát, ktorý je nielen bezúdržbový a prakticky nerozbitný, ale tiež atraktívne na pohľad.

Do kompletnej stavby svojpomocne by sa preto mali púšťať len skúsení kutilovia, dobre zoznámenie s možnými rizikami a nároky takejto realizácie.
 

Ako postaviť pergolu z hliníka jednoducho?

Najmite si firmu. Tento variant sa stavbou svojpomocne až na prípadné prípravné práce nesúvisí. Návrh a stavba pergoly je v tomto prípade v rukách profesionálov. Na vás je spravidla iba výber typu, rozmerov a umiestnenia pergoly. Všetko ostatné je v rukách dodávateľskej firmy. S čím síce súvisia vyššie obstarávacie náklady, ale lepší výsledok.

Kúpte si pergolu ako stavebnicu

Stavebnicová pergola predstavuje kompromis medzi stavbou svojpomocne a na mieru. A v posledných rokoch toto riešenie získava čoraz viac na obľube. Opäť vyberiete medzi pergolou samonosnú alebo k stene domu, rozmery a dizajn. Potom dostanete demontovanou pergolu v niekoľkých škatuliach a podľa priloženého návodu ju jednoducho už za popoludnie zmontujete svojpomocne, podobne ako nábytok. Stále využijete svojich kutilských zručností a zároveň si ušetríte veľa starostí, všetko potrebné k montáži totiž dostanete, v jednom balení.

Zároveň sú pergoly stavebnice cenovo porovnateľné so stavbou svojpomocne od nuly.