MagazínAko postaviť kôlňu?

Potrebujete na svojej záhrade zázemie pre náradie, techniku a ďalšie veci? Pozrite sa, ako postaviť kôlňu a aké máte možnosti.

Potrebujete na svojej záhrade zázemie pre náradie, techniku a ďalšie veci? Pozrite sa, ako postaviť kôlňu a aké máte možnosti.

Šopa je dnes nevyhnutnou mnohých záhrad, kde slúžia ako užitočný priestor pre úschovu náradia a záhradného vybavenia či materiálu. Všetko tak má svoje miesto a nepovaľuje sa všade možne po záhrade, čím zaistíte ochranu pred rozmary počasia, predĺžite ich životnosť a zároveň obmedzíte či cela zabránite prípadnej krádeži obsahu kôlne ...

Toto sú praktické tipy, ako postaviť kôlňu jednoducho:
 

Klasická stavba

Tá ešte medzi jednoduchšie riešenie nepatrí. Okrem samotnej výstavby vyžaduje prípravu od plánu až po zháňania vhodného materiálu, čo si vyžiada dlhé hodiny či dni času. Zároveň ide o alternatívu záhradného domčeka, takže by mala byť výsledná šopa odolná, pevná, bezpečná nielen pokiaľ ide o statiku ... Kto teda nemá dostatok času a predovšetkým skúseností, nemal by sa do stavby kôlne kompletne svojpomocne radšej púšťať. Už len preto, že existuje niekoľko jednoduchších riešení, v zodpovedajúcej kvalite a za dostupnú cenu.
 

Jak postavit kůlnu z plechu?

Nyní už se dostáváme k jednodušší možnosti - stavbě kůlny z plechu. Nikoliv však od základu, ale s využitím již hotových řešení, určených k rychlému a snadnému sestavení svépomocí během hodiny či dvou. Výhodou je rovněž nízká pořizovací cena a pestrý výběr modelů s menšími i většími rozměry. Samozřejmě v různých barevných provedeních, vyrobených z vícero typů plechů, které jsou zpravidla už při výrobě ošetřené proti korozi, takže jsou bezúdržbové a mají dlouhou životnost.
 

Skúsiť môžete tiež drevo

Rovnako ako plechové kôlne, sú aj kôlne drevené dostať vo forme stavebnice. Vyznačujú sa vyššou cenou, za to však viac pripomínajú klasický záhradný domček a v prípade voľby väčších rozmerov nemusia nutne slúžiť len ako odkladisko vybavenie, ale pokojne aj ako malá záhradné chatka. Mnohé z nich tak aj na prvý pohľad vyzerá. Do záhrady sa teda aj v tomto smere hodí viac.
 

Hitom sú plachtové kôlne

A na záver sme si nechali aktuálny hit, teda plachtové kôlne. Tie sa spravidla skladajú z oceľovej a krycie plachty, najčastejšie z vodeodolného a tepelne spájaného polyetylénu. Poteší nielen veľmi nízkou obstarávacou cenou, ale aj montážou, ktorá je bežne otázkou 45 - 90 minút. Rovnako rýchla je aj prípadná demontáž, plachtová šopa tak umožňuje aj rýchly presun, ak je potreba. Prípadne úschovu. Časť našich zákazníkov si je tiež vyhotovuje ako garáž pre motorku či záhradný traktor.