MagazínAko postaviť kompostér?

Máte záhradu a chcete skvelú úrodu? Základom je kvalitný hnojenie. Ideálne prírodne - pozrite sa, ako si môžete postaviť kompostér aj na svojej záhrade.

Máte záhradu a chcete skvelú úrodu? Základom je kvalitný hnojenie. Ideálne prírodne - pozrite sa, ako si môžete postaviť kompostér aj na svojej záhrade.

Prírodné hnojivá nemusíte nutne len kupovať, ale môžete si ho v podstate vyrobiť. Je to jednoduchšie, lacnejšie a zároveň ekologickejšie. Navyše jednoducho využijete takmer akýkoľvek bioodpad z vašej záhrady. Prečítajte si teda, ako postaviť kompostér.
 

Ako postaviť kompostér svojpomocne?

Najprv je potrebné vedieť, ako by mal taký kompostér vyzerať. Malo by sa jednať o konštrukciu, ktorá umožní ukladanie aj sypkého odpadu a zároveň nebude úplne uzavretá, aby mohol kompost dýchať a mohli v ňom prebiehať potrebnej hnilobné procesy.

Prvou možnosťou je použitie klasických paliet. Tie môžete stlouci k sebe a vytvoriť si provizórne miesto na kompost. Podobne možno postupovať aj v prípade bežného dreva, kedy vám stačí dosky na samotnú konštrukciu aj jednotlivé steny. Nevýhodou oboch možností je nutnosť zháňanie stavebného materiálu a náradia, mať dostatok času na realizáciu. Zároveň takto "improvizovaný" kompost nemusí vždy vo výsledku spĺňať svoj účel na sto percent. Prípadne sa nedá presunúť, čo môže v budúcnosti predstavovať problém.

 

Kompostér sa ale dá postaviť a ľahšie

Ako na to? Jednoducho si ho kúpite. Výhodou je celková jednoduchosť a výrazná časová úspora. Dômyselne riešená konštrukcia v podobe stavebnice na zostavenie svojpomocne umožňuje ľahkú kompletizáciu už behom pár minút. Zároveň sú takto riešené kompostéry relatívne ľahké a dobre sa s nimi manipuluje, takže ich môžete v prípade potreby preniesť. Niektoré modely sú dokonca dodávané s kolieskami pre ešte jednoduchšie presun.

Cena hotového riešenia je pritom u rady modelov porovnateľná alebo len mierne vyššia, než u kompostéra stavaného úplne svojpomocne. Naviac je hotový kompostér už od začiatku navrhnutý tak, aby bol čo najviac efektívne a výsledkom bol vždy kvalitný kompost.

K dostaniu sú kompostéry rôznych rozmerov a tvarov, vyrobené z plastu, kovu, dreva či kombináciou všetkých týchto materiálov, niektoré typy dokonca umožňujú vzájomné spájanie, čím možno vytvoriť ľubovoľne veľký kompostér.