MagazínAko postaviť králikáreň

Rozhodli ste sa správať králiky, ale ešte pre nich nemáte ubikácie? Prečítajte si, ako postaviť králikáreň...

Rozhodli ste sa správať králiky, ale ešte pre nich nemáte ubikácie? Prečítajte si, ako postaviť králikáreň ...
 
Králiky sú pomerne nenáročné zvieratá, ktoré k svojmu životu potrebujú hlavne vodu a seno, takže je zvládne chovať takmer ktokoľvek. Pokiaľ ale neplánujete chovať iba zakrpatené králiky, ktorí slúžia primárne ako maznáčikovia a postačí im bežná klietka zo zverimexu, ale králiky domáce, budete potrebovať králíkárna. Ako ju teda postaviť?
 


Ujasnite si, koľko králikov budete správať

Výhodou je tiež to, že zatiaľ čo pri kompletnej stavbe svojpomocne sa občas vyskytne problém s chýbajúcim materiálom, v krabici dostanete všetko, čo k montáži potrebujete.

Ako prvý krok by ste si mali ujasniť, koľko králikov chcete chovať. Zvyčajne je v jednom ktotci okolo 2-5 králikov, záleží však na jeho rozmeroch. Pre väčšie chovy sú vhodnejšie poschodové králikárne, ktoré ponúknu hneď niekoľko kotercov umiestnených nad sebou v jednotlivých poschodiach. Pri voľbe rozmerov a počtu kotercov je dobré zohľadniť okrem doterajšieho plánovaného počtu chovaných králikov tiež možný budúci nárast jedincov. Lepšie teda urobíte, ak už na začiatku chovu zvolíte o niečo väčší králikáreň, než akú aktuálne potrebujete.
 


Kúpte si stavebnicový systém

Na stavbu králikárne buďto môžete ísť tak, že si ju kompletne postavíte svojpomocne, čo si vyžiada dosť času, okrem samotného navrhnutí a stavby králikárne je na vás tiež zháňanie materiálu. A len výber správneho pletiva je záležitosťou na niekoľko hodín ztrávených čítaním fór na internete a následným obchádzaním predajní...
 
Ak teda chcete byť týchto starostí ušetrení, predstavuje ideálny spôsob, ako postaviť králikáreň, využitie niektorého z predávaných stavebnicových systémov. Teda krabicové riešenie, v ktorom dostanete králikáreň v rozloženom stave. Vašou jedinou úlohou je ju zostaviť, čo je záležitosť niekoľkých desiatok minút, maximálne iba pár hodín. Postupujete teda rovnako, akoby ste zostavovali nábytok do obývacej izby.
 
Výhodou je také to, že zatímco při kompletní stavbě svépomocí se občas vyskytne problém s chybějícím materiálem, v krabici s hotovou králíkárnou obdržíte vše, co k montáži potřebujete.
 


Ako postaviť králikáreň, ktorá bude tou pravou?

K dispozícii je tiež celá rada králikární, z ktorých možno vybrať. Niektoré sú dokonca navrhnuté tak, že je možné spojiť do zostáv. Príklady hotových králíkáren na montáž svojpomocne.
  • jedným kotercom
  • s niekoľkými Koterca
  • s výbehom
 
Pre králika chovaného na mäso či kožušiny spravidla postačí jedna z prvých dvoch variantov, pokiaľ ale napríklad králika na výstavné účely, je lepšie dať prednosť králikárni s výbehom, ktorý prispeje k jeho celkovej pohode a dobrej kondícii. To isté samozrejme platí aj v prípade, že jednoducho chcete svojim králikom dopriať viac priestoru a možnosť pastvy.