MagazínAko postaviť kurník pre sliepky

Neviete, ako postaviť kurín pre sliepky? Prečítajte si tento článok a zistite, aké máte možnosti.

 
Nielen na vidieku, ale všade, kde je k dispozícii záhrada, je možné chovať rôzne užitočné zvieratá. Trebárs sliepky. Sú nenáročné, nepotrebujú žiadnu špeciálnu stravu a stačí im len pár metrov štvorcových. Vhodným základom je výbeh kombinovaný so zázemím v podobe kurníku, ktorý sa dá postaviť hneď dvoma spôsobmi.
 

Klasická stavba

Časovo náročnejšia varianta, vhodná skôr pre zručného majstra. Aj stavbu obyčajného kurníku treba naplánovať, prinajmenšom je vhodné mať predstavu:


 
  • druhu stavebného a spojovacieho materiálu
  • dispozíciách a riešení konštrukcie
  • koľko priestoru potrebujete

Ďalej vám teda nesmie chýbať zručnosť, dostatok času a zodpovedajúce náradie. Ak materiál a všetko ostatné máte, ideálne doma, takže nemusíte nič zložito zháňať, môže byť stavba kurína od základu svojpomocne finančne najvýhodnejšia. V opačnom prípade sa môže výrazne predražiť. Nehľadiac na množstvo práce, ktorá vás čaká.
 
 

Ako postaviť kurín pre sliepky jednoducho?

Pokiaľ ale kurín potrebujete, ale nechcete strácať čas, je pre vás lepšie už hotové riešenie. Predstavujú totiž spôsob, ako postaviť kurín pre sliepky ľahko a rýchlo.
 
 
V takom prípade si kurín kúpite hotový. Samozrejme nie zostavený, dostanete ho demontovaný v krabici. A podľa priloženého návodu ho krok za korkom zostavíte ako stavebnicu. Podobne ako nábytok. Už za pár desiatok minút tak máte kurín postavený a pripravený na použitie.
 

K dispozícii sú rôzne varianty

Stavebnicové kuríny sú k dostaniu v prevedení pre 2-3 sliepočky, ale aj celý kŕdeľ. Záleží teda na vašich potrebách a možnostiach, či dáte prednosť poschodovému s výbehom a zázemím - dreveným vnútorným prístreškom a oplotením. Vstup do kurína aj zber vajec je jednoduchý.