MagazínAko postaviť lacno dom

Stavba domu nemusí byť nutne spojená len s klasickým murovaným riešením. Ak chcete vedieť, ako postaviť lacno dom, máme pre vás pár tipov.

Stavba domu nemusí byť nutne spojená len s klasickým murovaným riešením. Ak chcete vedieť, ako postaviť lacno dom, máme pre vás pár tipov.
 
Mnoho ľudí si myslí, že stavba domu musí byť spojená nutne len s využitím tehál a zdĺhavých a spravidla aj finančne náročných technologických postupov. Opak je však pravdou, spôsob, ako postaviť lacný dom, môže byť oveľa jednoduchší. Ideálnym riešením sú montované drevostavby.
 
 

Ako postaviť lacno dom týmto spôsobom?

 
Montované drevostavby môžu mať niekoľko variantov, ktoré sa líšia primárne nielen použitým materiálom, ale aj technológiou výstavby.
 
 

Stavba z drevených skeletov

Ide o jedno z najjednoduchších riešení, tomu zodpovedá nielen cena, ale aj rýchlosť celej výstavby. Drevené skelety možno charakterizovať ako drevený rám, ktorý využíva dve steny. Ten vznikne priamo na stavenisku a následne ich postupne montovaný, čím vzniká samotná stavba. Vďaka dvojstěnám je zároveň možné použiť rôzne typy izolačných materiálov, ako napríklad:
  • fúkanú izoláciu
  • minerálne vatu
 
Ak hovoríme o možnostiach lacného domu, je treba povedať, že práve toto riešenie je cenovo najvýhodnejší. Príkladom môže byť dom s obytnou plochou vyše 100 metrov štvorcových, ktorý kúpite aj za menej ako štyridsať tisíc.
 

Stavba zo sendvičových panelov

Druhý variant montovaných drevostavieb je spojená so sendvičovými panelmi. Ide tiež o postup, ktorý je označovaný ako panelová drevostavba. V oboch prípadoch platí, že každý sendvičový panel je vyrábaný v príslušných halách, na miesto stavby je dopravený a tu je spojený. Výhodou tohto riešenia je to, že dom môže stať už za pár dní.
 

Panely z vrstveného dreva

Jedná sa o alternatívu k vyššie uvedenému postupu. Len s tým rozdielom, že sa jedná o panely z masívu. Tie sa následne opracujú do potrebných rozmerov a potom sa zmontujú. Toto riešenie je oproti dvom predchádzajúcim o niečo drahšie, ale zároveň odolnejšie.
 

Drevené skelety

Ide o stavbu využívajúce s drevenou konštrukciou s využitím trámov. V podstate ide o postavenie pevnej kostry domu, na ktorú sa následne montujú jednotlivé steny, teda panely. Výhodou je, že sa medzi trámami môžu vkladať ako dosky, tak i sklo, alebo napríklad murivo.
 

klasický zrub

Posledný variant montovaných drevostavieb má podobu drevenice. Keďže je táto stavba celá vyrobená z masívnych trámov, je aj finančne najnáročnejšia. Pri porovnaní s klasickou murovanou konštrukciou však môže byť stále cenovo výhodná.
 

Riešením môže byť aj mobilný dom

Ďalším spôsobom, ako postaviť lacno dom, je kúpiť si mobilný dom, nemáme však na mysli mobilheimy, ale plnohodnotné celoročné modulové domy. Tie vychádzajú z klasického mobilného domu, ale vyzerajú ako bežná murovaná stavba. Jednotlivé moduly sú spájané do požadovanej zostavy tak, aby nielen po stránke dispozícií spĺňal dom všetko, čo klasický murovaný. Výhodou tejto technológie výstavby je aj možnosťou budúceho rozšírenia.
 
Modulový mobilný dom s plochou okolo 50m2, čo zodpovedá stredne veľkému panelákovému bytu, potom kúpite už za cca 30 000 euro. Vzhľadom k tomu, že byty vo väčších mestách bežne stoja podobné sumy, je to jeden z hlavných dôvodov, prečo popularita mobilných modulových domov každoročne rastie. Obzvlášť obľúbené sú ako štartovacie bývanie mladých párov.