MagazínAko postaviť lacno rodinný dom z betónových modulov?

Túžite po vlastnom bývanie, ktoré bude predovšetkým lacné? Potom by vás mohlo zaujímať, ako sa dá postaviť lacno rodinný dom z betónových modulov.


Túžite po vlastnom bývanie, ktoré bude predovšetkým lacné? Potom by vás mohlo zaujímať, ako sa dá postaviť lacno rodinný dom z betónových modulov.

Betónové moduly sú dnes veľmi lákavou a zaujímavou možnosťou v oblasti moderných a lacných stavieb. Výhodou je, že sú mobilné, takže sa spravidla osadzujú iba na základovej pásy, takže môžu stať už počas pár dní a byť okamžite obývateľné. Rovnako tak sa ale dajú využiť aj v oblasti:
  • kancelárskych priestorov
  • skladovacích priestorov
  • predajní a výrobných prevádzok

Ako teda postaviť lacno rodinný dom z betónových modulov?

My sa ale teraz pozrieme na to, ako postaviť lacno rodinný dom z betónových modulov. Teda stavbu určenú výhradne pre bežné bývanie. Kľúčovým krokom je zabezpečenie vhodných betónových prefabrikátov, ktorých výhodou je okrem iného to, že umožňujú v budúcnosti ľubovoľnej rozšírenie stavby, prípadne takmer akékoľvek dispozičné úpravy.
 
Moduly môžu mať už predpripravené elektro-vodo inštaláciu a ďalšie prvky, ktoré sú buď štandardnou súčasťou dodávky alebo riešené individuálne. Po dopravení špeciálnym vozidlom sú osadené žeriavom na požadované miesto a napojené k sebe. Akonáhle je dom týmto spôsobom zostavený, nie je problém aplikovať klasikou omietku (už môže byť súčasťou modulu pri dodaní) rovnako ako nie je problémom začať s vnútorným vybavením, osadením okien a dverí ... Potom môžete prakticky ihneď bývať.
 

S pomocou stavebnej firmy

Na základe vyššie uvedeného je zrejmé, že ani v prípade stavby domu z betónových modulov sa nezaobídete bez stavebnej firmy, ktorá okrem osadenie a kompletizácia môže, však nemusí, vyhotoviť základové pásy, asistuje pri zabezpečovaní a výbere vhodného žeriavu. Prípadne zabezpečí potrebné zateplenie mobilného domu a ďalšie dokončovacie práce.
 

Lákavá budúcnosť


Betónové moduly a z nich hotové domy majú okrem iného výhodu v tom, že ponúknu rovnakú životnosť, ako klasické stavby. Technológia výstavby však umožní aj jednoduché rozšírenie, napríklad o ďalšiu miestnosť, alebo miestnosti, takýto mobilný dom tak môže rásť spolu s vašimi nárokmi. Plusom je tiež cenová dostupnosť, kedy vytvorenie jednej modulu vyjde už na 4 000, obstarávacie náklady na samotnú stavbu domu s obytnou plochou okolo 100 štvorcových metrov, tak nemusí presiahnuť 20-30 tisíc. Oproti klasickej murovanej výstavbe tak môžete výrazne ušetriť. Navyše výsledná cena je známa dopredu prakticky nehrozí žiadne nečakané práce naviac.

Niet teda divu, že sa pre mobilné domy a ďalšie stavby rozhoduje čoraz viac ľudí, veľkým trendom sú obzvlášť u mladých rodín, ktoré túžia po vlastnom domčeku so záhradou, ale nepotrebujú nutne bývanie za milióny, prípadne je tlačí čas.