MagazínAko postaviť lacný dom

Plánujete vlastné bývanie a hľadíte predovšetkým na cenovú dostupnosť? Pozrite sa s nami na možnosti, ako postaviť lacný dom.

Plánujete vlastné bývanie a hľadíte predovšetkým na cenovú dostupnosť? Pozrite sa s nami na možnosti, ako postaviť lacný dom.

Vlastné bývanie nemusí byť nutne spájané len s klasickou tehlovou stavbou, ktorej stavba je časovo a finančne náročná aj v prípade, že sa jednoduchý rodinný dom menších rozmerov. Obzvlášť v prípade, že stavbu zveríte kompletne stavebnej firme, čo je v mnohých prípadoch nutnosť. A ak vás napadne, že si dom postavíte od základov sami, len s pomocou rodiny a priateľov, možno ušetríte za prácu, ktorá spravidla tvorí najväčšiu položku, ale materiál musíte zaobstarať rovnako. Nie vždy sa to podarí za výhodnú cenu, prípadne v potrebnej kvalite a množstve.


Vo výsledku sa tak stavba oproti plánu pretiahne a až neúmerne predraží - úspory tak sú minimálne či nulové. Pritom možností, ako postaviť lacný dom, je hneď niekoľko.

Montované drevostavby - overený spôsob, ako postaviť lacný dom

Výhodou montovanej drevostavby je rýchla realizácia, ktorú síce z pravidla vykonáva firma, ale rovnako tak sú na trhu k dostaniu montované drevostavby na montáž svojpomocne. Cenovo sa sa pohybujú medzi sto päťdesiatimi a tristo tisícmi, väčšie zateplené drevostavby na celoročné bývanie s plochou 100 metrov štvorcových potom kúpite už za čiastku štyristotisíc.


Aké máte v tomto smere možnosti?

drevený skelet

Ide o variant, kedy sú priamo na mieste stavby zhotovované drevené skelety, a to z dvoch vrstiev - vnútorné a vonkajšie. Medzi tieto vrstvy príde izolácie a danej rámy sú následne montované tak, až vznikne celý dom. Výhodou tohto riešenia je okrem rýchlosti a jednoduchosti stavby aj nízka cena.

Často môžete niektoré stavebné, najmä tie prípravné, realizovať sami a tým ešte niečo ušetriť.


sendvičové panely

Podobné riešenie, ako v predchádzajúcom prípade. Rovnako ako postup stavby, pretože aj tu dochádza k montáži jednotlivých panelov. So špecifikáciami od výrobcu či od vás samotných. Aj tu platí, že dom môže stáť už za niekoľko dní. Výhodou, že môžete ovplyvňovať vlastnosti sendvičových panelov a teda to, koľko teda bude stáť bežný meter a teda výsledná stavba.


vrstvené drevo

Ďalší z ciest, ako postaviť lacný dom. Zatiaľ čo v predchádzajúcich prípadoch sú používané rôzne druhy a vrstvy drevených materiálov, tu je využívané drevo surovej. Aj keď je drahšia, stále môžeme hovoriť o tom, že stavba bude finančne výhodnejšie, než v prípade klasickej murovanej budovy. Vďaka kvalitnejšiemu prevedenie možno oceniť aj lepšie výsledné vlastnosti.


drevený skelet

Ako postaviť najlacnejšie dom týmto spôsobom? Základom je kostra domu zo surového dreva - z trámov, na ktorú sú postupne montované jednotlivé steny. Aj tu platí, že pozitívom je rýchlosť stavby, rovnako ako to, že pri nej môžete asistovať. Výhodou je tiež to, že jednotlivé steny môžu byť z rôznych materiálov, a to nielen súvisiacich s drevom.

mobilný dom ako ďalší lacná alternatíva ku murované výstavbe

Aj mobilný dom, a nemáme na mysli Mobilheim, predstavuje moderný a finančne výhodné riešenie výstavby RD. Aktuálnym trendom sú modulové domy, ktoré:
  • Ponúknu veľkú variabilitu
  • Majú priaznivú cenu
  • Ide je v budúcnosti rozšíriť
Práve celoročné mobilné domy z modulov sú vyhľadávaným riešením ako štartovacie bývanie mladých párov a rodín.