MagazínAko postaviť opornú stenu

Hľadáte najlepší spôsob, ako postaviť opornú stenu? Pozrite sa spolu s nami na možné postupy a riešenia.

Hľadáte najlepší spôsob, ako postaviť opornú stenu? Pozrite sa spolu s nami na možné postupy a riešenia.

Oporná stena môže na záhrade slúžiť hneď k niekoľkým účely. Môže teda primárne slúžiť k udržaniu svahovitého terénu, ale rovnako tam môže slúžiť len ako estetický prvok či priestorový predel medzi jednotlivými časťami záhrady.

Toto sú najbežnejšie typy oporných múrov:

  • Oporná stena s drenážou
  • Šikmá oporná stena
  • Samostatne stojaci oporná stena

Akonáhle máte jasno v tom, aký konkrétny typ budete stavať, je potrebné ujasniť si ešte, aký konkrétny materiál použijete:


Skúste klasické kamene

Najzákladnejšie riešenia, obľúbené predovšetkým kvôli nízkym obstarávacím nákladom. Problémom ale môže byť naopak celková náročnosť stavby, zvýšené riziko, že sa začne postupom času rozpadať či inak poškodzovať. Na druhej strane práve kamene dokonale splynú s vašou záhradou a tvorí prirodzenú a obľúbenou súčasťou záhradnej architektúry. Použitie oporné múry je teda otázkou preferencií a konečného zámeru.


Použite moderné tvarovky

Druhou možnosťou, ktorá sa dnes ponúka, sú tvarovky. Môžu byť vyrábané z rôznych materiálov, v farebných variáciách a rozličných tvaroch. Okrem toho je ich výhodou ľahká montáž takto realizované oporné múry, jednoducho totiž zapadajú do seba. Podobne ako je tomu u zámkovej dlažby. Oproti iným variantom je ale stavba oporné múry z tvaroviek cenovo náočnější.

Ako ešte postaviť opornú stenu? odporúčame betón

Obzvlášť potom priamo hotové betónové múry - panely, ktoré sú dodávaný v najrôznejších dĺžkach a napríklad tiež v rohovom prevedení. Najväčšou výhodou je dlhá životnosť, bezúdržbovosť a možnosť realizácie na mieru a relatívne rýchla montáž resp. osadenie múru. Využitie však okrem záhrady nájdu taktiež pri výstavbe cestných komunikácií, úprav riečnych tokov, parkovísk a môžu slúžiť aj na stavbu skladu sypkých materiálov ... Betónové oporné múry zároveň veľmi dobre izolujú zvuk a majú prakticky neobmedzenú životnosť. K osadenie je však nutné využiť žeriav a nemožno teda spravidla realizovať stavbu svojpomocne.


Možnosťou je tiež stratené debnenie

Kto niekedy staval základy domu, tomu tento postup rozhodne nie je treba pripomínať. Jedná sa o pomerne efektívny postup. Jedná sa o betónové dielce, ktoré sa jednoducho narovnajú na seba a tým sa vytvorí základ, zatiaľ ešte provizórne múru. Ďalší postup je už jednoduchý, pretože akonáhle máte hotový základ, ktorý odporúčame ešte spevniť, už stačí len umíchat betón a ten naliať dovnútra konštrukcie. Akonáhle zatuhne, je oporná stena hotová.