MagazínAko postaviť skleník

Niektoré rastliny požadujú pri pestovaní oveľa vyššie teploty, alebo vlhkosť. Ako oboch dosiahnuť? Odpoveď vám prinesie náš postup spojený s tým, ako postaviť skleník.

Niektoré rastliny požadujú pri pestovaní oveľa vyššie teploty, alebo i vlhkosť. Ako oboch dosiahnuť? Odpoveď vám prinesie náš postup spojený s tým, ako postaviť skleník.

 

Klasická stavba nie je jednoduchá

Ako už bolo spomenuté, skleník je nevyhnutný z toho dôvodu, aby sme mohli rastlinám zabezpečiť presne také podnebie, ktoré k svojmu bezproblémovému rastu potrebujú. To je spojené hlavne s vyššou teplotou, rovnako ako je spojené aj s vyššou vlhkosťou. To možno dosiahnuť aj rôznymi alternatívnymi spôsobmi, kam sa radí napríklad možnosť vybudovať skleník z prázdnych veľkých zaváracích pohárov, ktoré sú spojené maltou.
 
 
Ide o riešenie celkom jednoduché, ale v súvislosti s opatrením daného stavebného materiálu veľmi náročné. Nehľadiac na fakt, že je použité klasické sklo, ktoré síce má veľmi dobrú priepustnosť svetla, ale na druhú stranu je veľmi krehké. Dá sa teda povedať, že aj keď sa stavba podarí, je nutné počítať s tým, že skleník môže byť poškodený celým radom rôznych faktorov, od nepriaznivého počasia, až po vašu nepozornosť a neopatrnou manipuláciu s čímkoľvek práve v oblasti vášho skleníka.
 
Druhá cesta spojená s postupom, ako postaviť skleník svojpomocne, je obtiažna hlavne preto, že je potrebné myslieť na nutnosť vybudovanie samotnej kostry skleníka a následného opláštenia. Kto nemá v danom smere skúsenosti, môže urobiť niekoľko chýb, kam sa radí:
 
  • Voľba zlého materiálu
  • Zlé ukotvenie alebo spojenie
  • Nevhodný tvar
 
Aj to sú dôvody, prečo sa od klasických ciest upúšťa a ľudia radšej volia metódy, ktoré sú jednoduchšie a v konečnom dôsledku môžu byť aj lacnejšie. Pozrime sa na ne.
 
 

Ako postaviť skleník lacno a jednoducho?

Jednoducho si ho kúpite. Dnes je na trhu bohatá ponuka variantov, ktoré sa líšia svojím tvarom, tak svojím umiestnením alebo použitím, rovnako ako sa môžu líšiť napríklad aj svojou veľkosťou a celkovou úžitkovou plochou. Pri výbere odporúčame zohľadniť ako plochu na vašej záhrade, tak aj rastliny, ktoré do neho chcete umiestniť. Pri nákupe obvykle vidíte jeho výslednú podobu a poznáte rozmery, čo vám pri výbere výrazne pomôže.
 
 
Akonáhle dané riešenie zakúpite, je rada ako postaviť skleník celkom jednoduchá. A to z dôvodu, že daný postup súvisí len so zmontovaním konkrétne konštrukcie a ďalej s umiestnením jednotlivých stien. Keďže ide o pripravenú skladačku, máte istotu, že v balíku nájdete všetko potrebné na to, aby skleník vyzeral tak, ako vyzerať má. Jediné, čo budete riešiť, je príprava plochy pre umiestnenie a ukotvenie do zeme. Všetko ostatné už len realizujete podľa návodu.

 

Využitie moderných materiálov

Hotové skleníky okrem jednoduchosti stavby nadchnú aj tým, že sú vyrábané z ľahkých a pritom odolných materiálov. Môžu to byť napríklad hliníkové konštrukcie, zatiaľ čo samotné telo je vyrábané z polykarbonátu. Oproti klasickému sklu to znamená ako vysokú odolnosť, tak celkom prirodzene aj oveľa dlhšiu životnosť. Daná výplň vydrží nepriazeň počasia, aj väčšie kamienok odlétnutý pri sekaní trávy. Navyše poteší aj cena daného riešenia. Tie najvýhodnejšie dnes nie je problém zaobstarať za ceny, ktoré začínajú na nižších tisícoch korunách.
 
 

Výhodou je aj príslušenstvo

Pamätajte, že postup ako postaviť skleník by mal zohľadňovať aj budúcnosť. Práve tu musíme spomenúť ďalšiu výhodu už hotového riešenia. A to z dôvodu, že je s ním kompatibilný celý rad praktického príslušenstva. Môže sa jednať napríklad o rôzne police, ktoré dovnútra umiestnite, rovnako ako môže ísť o možnosť inštalovať automatická okná, vďaka ktorým bude teplota v skleníku udržiavaná vždy v potrebnej výške, aká je potrebné. Aj to sú hlavné pozitíva daného riešenia, ktoré je dnes pre väčšinu záhradkárov tou najlepšou cestou, spojenú s pomerom cena / výkon.