MagazínAko postaviť vonkajšie ohnisko

Máte záhradu a milujete opekanie alebo grilovanie? Prečítajte si, ako postaviť vonkajšie ohnisko. Možností je viac.

Máte záhradu a milujete opekanie alebo grilovanie? Prečítajte si, ako postaviť záhradné ohnisko. Možností je viac.

Začneme úplnou klasikou, ktorá sa hodí hlavne na opekanie špekačiek, alebo na klasické grilovanie kurčiat. Stačí vykopať niekoľko centimetrov hliny, a to kruhového priemeru. Okolo naskladajte kamene alebo tehly a je hotovo. Návod, ako postaviť záhradné ohnisko skutočne jednoducho, týmto končí.
 

Skúste murovanú variantu

Pokiaľ vám ide o lepšie prevedenie, ktoré môže byť súčasťou voľnej plochy na vašej záhrade, alebo altánku či pergoly, skúste postaviť záhradmé ohnisko v murovanej variante. Čo k tomu potrebujete? Tehly a spojovací materiál - teda maltu. Rozhodnite sa, či bude mať klasický guľatý tvar, alebo o mnoho praktickejšie obdĺžnikový. Veľkosť ohnisko by sa mala odvíjať od toho, či počítate len s klasickým grilovaním kurčiat, párkov a ďalších bežných pokrmov, alebo napríklad aj s opekaním celého prasaťa.
 
V podstate stačí vybraný priestor len obmurovať a ohnisko, teda grilovací priestor pre rôzne pochúťky je hotový.


Ako postaviť záhradné ohnisko inak? Skúste krb


Druhou možnosťou, ako postaviť záhradné ohnisko, je alternatíva v podobe krbu. Postup je podobný, ako v predchádzajúcom prípade. Opäť bude treba stavebný materiál, ale v tomto prípade sa už nezaobídete bez nutnosti mať dostatok skúseností. A zároveň sa jedná o cenovo náročnejšie riešenie.
 

Kúpte si hotové riešenie

Ak nie ste manuálne zruční, nemáte dostatok skúseností ani času, je ideálnou voľbou obstaranie hotového prenosného ohniska, ktoré postavíte prakticky kamkoľvek a je okamžite pripravené na používanie. Prenosné ohnisko sú zároveň cenovo dostupné.

Rovnako tak môžete kúpiť aj murované ohnisko či krb, kedy v balení dostanete nielen upravené tvárnice, ale aj návod na zostavenie.