MagazínAko postaviť záhradný skleník z polykarbonátu

Zapálený záhradkár, ale napríklad ani pestovateľ kaktusov sa nezaobíde bez poriadneho skleníka. A ako postaviť skleník? Možností je niekoľko, avšak ako najvýhodnejšia finančne aj technicky sa javí skleník z polykarbonátových dosiek.

Zapálený záhradkár, ale napríklad ani pestovateľ kaktusov sa nezaobíde bez poriadneho skleníka. A ako postaviť skleník? Možností je niekoľko, avšak ako najvýhodnejšia finančne aj technicky sa javí skleník z polykarbonátových dosiek.

Možnosti výplne záhradného skleníka:


Sklo alebo polykarbonát?

Vzhľadom k tomu, že polykarbonátové dosky sú oveľa ľahšie ako sklo, môže byť aj celá konštrukcia skleníka vyhotovená z tenších profilových plechov. Polykarbonát tiež umožňuje ohýbanie, teda môžete kúpiť aj dizajnovo zaujímavé skleníky. Silnejší polykarbonátové dosky majú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, avšak vyžadujú silnejší konštrukciu.


Stačí si vybrať z ponuky e-shopov skleník, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám - cenovo, rozmerovo a vzhľadovo. Možnosti sú naozaj široké.


Skleník polykarbonátový Hobbytec   Skleněný skleník Hobbytec

Voľba vhodného umiestnenia skleníka

Hrebeň skleníka by mal smerovať od juhu k severu, aby sa počas dopoludnia aj popoludnia slnko opieralo o dlhšiu stranu skleníka a aby sa slnečná energia využila na maximum. Ideálna je samozrejme rovina, ale ak nie je iná možnosť, je možné skleník postaviť aj vo svahu; budú ale nutné terénne úpravy.


Skleník by nemal byť ničím zatienený (stromy, budovy). Ale súčasne je lepšie nejaké miesto v závetrí, aby bol chránený pred prudkým vetrom. Nemal by stáť blízko miesta, kde sa hrajú deti (riziko úrazu, rozbitie loptou pod.). Vhodné je umiestnenie blízko zdroja vody, aby bolo zalievanie čo najjednoduchšie. Ak je v pláne aj osvetlenie alebo elektrické vykurovanie, nezabudnite na prívod elektrickej energie. Tiež venujte dostatok pozornosti výberu doplnkov, políc a stolov či zavlažovacích vaničiek.


Elektrické vytápění skleníku Automatické otvírání skleníku Příslušenství a police do skleníku

Základy skleníka

Skleník zo sklenených platní vyžaduje vyrobenie základov. Ideálna je betónová základňa, ktorá nielenže zabezpečí stabilitu skleníka, ale tiež zabráni prístupu nepozvaných návštevníkov, ako sú krtkovia a hraboše. Skleníky z polykarbonátu po technickej stránke zvyčajne betónové základy nevyžadujú, to už je len na vás.

Dvere a okná

Pri výbere dverí nezabudnite, že by mali byť dostatočne vysoké, aby ste nimi prešli rovno bez hrbenia, a dostatočne široké, aby ste nimi prešli s kolieskom, pretože pri výmene zeminy je tento spôsob najpohodlnejší.

Okná sú dôležité pre vetranie, aby sa rastliny vnútri neprehrievali. Ak nemôžete ku skleníku chodiť každý deň, zvážte automatické otváranie okien.

Stavba

Stavba svojpomocne zaberie zhruba jeden deň. Ak využijete montážne služby predajcu, majú skúsení technici skleník postavený približne za tri hodiny.
  • Najprv treba zoskrutkovať konštrukciu čelných štítov a spojiť ich hrebeňom.
  • Ďalej namontujeme ďalšie diely konštrukcie podľa priloženého návodu.
  • Nakoniec sa osadia sklenené alebo polykarbonátové výplne.