MagazínAko sa zbaviť vlhkosti a plesní rýchlo a efektívne

Objavila sa vám v byte či novostavbe pleseň? Poradíme vám, ako sa rýchlo zbaviť vlhkosti.

Objavila sa vám v byte či novostavbe pleseň? Poradíme vám, ako sa rýchlo zbaviť vlhkosti.
 

 

Zatočte s vlhkom

Máte doma neustále vlhko, bielizeň neschne a okná sú večne zarosené? Ak ste sa nasťahovali do nového bytu či domu, nie je to neobvyklý jav. V novostavbách sa vlhkosť drží ešte rok alebo dva po dokončení. Nové nátery a omietky musí riadne vyschnúť, nové okná riadne tesnia a vlhko nemá kadiaľ unikať.

 

Kontrolujte vlhkosť

Akú máte doma vlhkosť, zistíte najlepšie vlhkomerom alebo meteostanicou. Vlhkosť sa udáva v percentách. Ideálna klíma v byte vytvorí vlhkosť v rozmedzí 45 - 60%. Pri vyšších hodnotách sa začne v miestnosti dariť plesniam. Je potrebné v prvom roku viac kúriť, čím vlhkosť znížite.
 

Pravidelne vetrajte

Nemalú úlohu hrá tiež správne a pravidelné vetranie. Ak nemôžete mať stále otvorené okno, využívajte aspon mikroventiláciu. Lepšie je však priestor uzavrieť, vykúriť a potom riadne vyvetrať. Kuchyne a kúpeľne je vhodné vybaviť ventilátorom. Ak varíte alebo sa sprchujete, rozhodne vetrajte. Taktiež pravidelne súďte a umývajte kôš, dezinfikujte chladničku.
 

Kúpte si odvlhčovač

Ak vetranie, ani vykurovanie nepomáha, prípadné plesne zlikvidujte chemickými prípravkami. Dezinfekciu vykonávajte na mokro, aby sa plesne viac nešírili. Skvelým pomocníkom je odvlhčovač vzduchu. Elektrický pomocník nasaje vlhký vzduch, preženie ho cez chladič a vyfúkne suchý vzduch späť do miestnosti, kde na seba naviaže vlhkosť. Rozdiel spoznáte pri prvých 14 dňoch používania, potom už to ide pomalšie. Je skvelým pomocníkom pri maľovaní, pri vysúšanie zatopených pivníc či domov, na zníženie vlhkosti pri sušení bielizne. Chladivo vo vysúšačov je ekologické, nemá vplyv na životné prostredie.