MagazínAko si predĺžiť kúpaciu sezónu

Milujete kúpanie vo svojom bazéne na záhrade? Naše klimatické podmienky umožnia kúpanie len do konca leta. My vám však poradíme, ako si kúpaciu sezónu predĺžiť až o šesť mesiacov.

 
Milujete kúpanie vo svojom bazéne na záhrade? Naše klimatické podmienky umožnia kúpanie len do konca leta. My vám však poradíme, ako si kúpaciu sezónu predĺžiť až o šesť mesiacov.
 

 

Za pomoci tepelného čerpadla

Jedným zo spôsobov, ako ohriať vodu v bazéne a predĺžiť si kúpaciu sezónu, je obstaranie solárneho ohrevu vody. Voda je systémom vďaka slnečným lúčom ohrievaná zadarmo. Solárne panely pracujú len v čase, keď svieti slnko, preto je vhodnou investíciou nákup tepelného čerpadla.
 
Novo predávané bazény pomocou solárnych panelov majú často tento spôsob už ako štandardné príslušenstvo. Tepelné čerpadlá sú však oveľa efektívnejší a výhodnejší spôsob ohrievanie vody. Čerpadlá, ktoré sú špeciálne vyrobené na ohrev vody v bazéne odoberajú teplo z okolitého vzduchu nezávisle na tom, či svieti slnko alebo je zatiahnutá obloha.
 
Čerpadlá dobre fungujú od teploty 12 stupňov Celzia. Z okolitého vzduchu potom môžu získať až 81% tepelnej energie. Tepelné čerpadlo sa veľmi jednoducho inštaluje do existujúceho aj nového bazéna a to zapusteného i nadzemného. Vďaka čerpadlám možné predĺžiť sezónu kúpania od jari do jesene. Bazén má pieskovou filtráciou.
 

Zastrešením bazéna

Ďalším efektívnym, ale trochu nákladnejším riešením predĺženie kúpacej sezóny, je zastrešenie bazéna. Zastrešenie sa dá zaobstarať posuvné alebo prenosné. Prenosné zastrešenie sa používa najčastejšie pri nadzemných bazénov alebo ako riešenie pre bazény na chalupe. Zastrešenie má ľahkú konštrukciu, textílie je potom pevná PVC tkanina, ktorá vydrží aj nepriaznivé počasie. Posuvné zastrešenie sa hodí pre akýkoľvek typ bazéna. Môže byť samostatné alebo ako súčasť stien v bazéne.
 
Zastrešenie nielenže predĺži kúpaciu sezónu, ale vďaka nemu ušetríte aj na chémiu do bazéna, pretože bráni napádanie lístia a nečistôt a predovšetkým je výborným bezpečnostným prvkom. Ochráni pred pádom do bazéna ľudí i zvieratá.