MagazínAko si vybrať gril?

Węgiel, gaz lub elektryczność? Jeśli chcesz małe lub duże? Proste lub akcesoria?

Na uhlie, plynový alebo elektrický? Chcete malý alebo veľký? Jednoduchý či s príslušenstvom?
 

 

Mobilný záhradný gril

Predávané grily sa dnes líši tým, na aké sú palivo, tiež cenou, kvalitou a svojim prevedením. V ponuke nájdete tradičné grily na drevené uhlie, plynové alebo elektrické grily. Najpopulárnejšie sú však tradičné grily na drevené uhlie. Vôňu páliaceho sa dreva skrátka všetci milujeme.
 
Plynové a elektrické grily ponúkajú pri grilovaní komfort. Mäso sa pečie rovnomerne, gril môžete bezpečne kontrolovať. Ak správne používate gril, potraviny nie sú nedopečené. Pri výbere je tiež dôležité sa obzerať na záruku. U skutočne kvalitných grilov získate záruku aj niekoľko rokov. Neoddeliteľnou súčasťou grilu sú rôzne príslušenstvo. Napríklad pomôcky, aby vám mäso a zelenina nepadali dolu roštom, napichovacie ihly, lopatky s rukoväťou, grilovacie ihlice a mnoho ďalšieho.
 
Klasický gril na drevené uhlie musí byť žiaruvzdorný, s vnútorným roštom z nerezu. Elektrický gril vyberajte s vekom, príkon by mal byť aspoň 2000 W. Plynový gril by mal mať dva horáky.
 

Ako sa správne používa gril na drevené uhlie?

Grilovaním dochádza k zrážaniu bielkovín grilovaných potravín na povrchu. Póry sa rýchlo stiahnu a uzavrú a potraviny si udržia výživné aj aromatické látky. Potraviny je potrebné priebežne otáčať. Medzi žeravými uhlíkmi a potravinami musí byť vzdialenosť aspoň desať cm.
 
Dodržujte bezpečnosť a nikdy nepodpalujte gril liehom. Obyčajné drevené uhlie pohodlne podpálíte tuhým podpaľovačom. Takisto pomôže malý ohník z triesok suchého dreva. Pri grilovaní mastného mäsa vám odkvapká väčšie množstvo tuku a ten sa v grile spaľuje. Vytvára potom nádorotvorné a ďalšie škodlivé látky.
 
Akonáhle uhlíky bielo hrdzavá, môžete začať s grilovaním. Nepoužívajte maslo a masť, mäso by malo byť chudé. Mäso môžete uzavrieť napríklad do alobalu.