MagazínAko si zariadiť doma akvárium?

Každý človek túži mať doma aspoň kúsok prírody. Schádza vám tiež kúsok prírody?

Každý človek túži mať doma aspoň kúsok prírody. Schádza vám tiež kúsok prírody?
 

 

Kúpte si akvárium

Základom pre domáce akvárium je správna nádrž o objeme 15-20 l, samozrejme môžete mať aj oveľa väčšie. Na dno akvária je potreba dať štrk. Ako dekoráciu použijete rastlinky živé alebo umelé. Štrk môžete voliť v ľubovoľných farbách a veľkostiach.
 

Nevyhnutná filtrácie

Základom akvária je potom filtrácia a vzduchovací technika. Buď si zaobstaráte filter napojený na motoriek alebo malé ponorné čerpadlo s filtračné vatou. Nevyhnutné je tiež osvetlenie, ktoré dotvoria ráz celého akvária. Nad väčšie akvárium možné namontovať žiarivkové teleso, nad menšie akvárium vám postačí lampička. LED diódy sú ideálnou kombináciou, nevadí, ak spadne žiarovka do vody.
osvetlenie
 
Intenzitu osvetlenia je potrebné zvoliť podľa rastliniek, ktoré budú v akváriu zasadené. Pod slabším osvetlením sa darí skôr mechorostům a ďalším nenáročným rastlinkám. Rybkám zaistíme svetlom tiež striedanie režimu dňa a noci. V chovateľských potrebách nájdete aj rôzne vychytávky ako skrýše, dekoračné kamene, korene a samozrejme rybičky, sieťky a krmivo. Odporúčame tiež vykurovacie teleso do vody.
 

To najlepšie nakoniec

Akonáhle máme akvárium zariadené, kúpime si rybičky. Čím je akvárium menšia, tým je vhodnejšie kúpiť malé druhy rybiek. Vyberajte však také, ktoré nežijú vo veľkých kŕdľoch alebo skupinách. Nezabudnite sa informovať do akej veľkosti dorastajú a aké majú požiadavky na spoločnosť. Môžete zvoliť čichavce, krunýřovce, pávie očká, pĺže, bojovníčka pestré, tie však dávajte do akvária samostatne bez iných druhov rybiek. Konkrétne výber záleží tiež na danom sortimente obchodníka, u ktorého rybičky kupujeme. Akvárium je potreba náležite udržiavať, pravidelne čistiť a všetku techniku ​​je nutné kontrolovať. Len tak sa dočkáte krásneho akvária plného rybičiek.