MagazínAko skladovať krbové drevo

Kúrenie drevom, či už v kotle alebo v krbe, nie je ani dnes nič neobvyklé. Preto pre vás máme tipy, ako skladovať drevo - čítajte ďalej.

Kúrenie drevom, či už v kotle alebo v krbe, nie je ani dnes nič neobvyklé. Preto pre vás máme tipy, ako skladovať drevo - čítajte ďalej.
 
U vykurovacieho dreva je dôležitá úroveň vlhkosti. Tá by mala byť okolo desiatich až dvadsiatich percent, kedy je kúrenie s ním najefektívnejšie. Mnoho predajcov už takto pripravené drevo ponúka na predaj. Pre vás je teda dôležité vedieť, ako skladovať krbové drevo, aby si danej vlastnosti ponechalo.

Pozor na uzavretá miesta
 

Tá rozhodne nie sú ideálne, pretože je potrebné, aby drevo malo kontakt s dostatkom vzduchu. Ako zlé riešenie pre skladovanie teda sa teda javí:
 
  • garáž s pivnica
  • záhradný domček
Zvlášť je to chyba v prípade, keď používate ešte len čerstvé drevo, ktoré musíte najprv dôkladne sušiť. Tu dokonca hrozí riziko, že sa vlhkosť z jednotlivých polien presunie do samotného domu, konkrétne do stien.

Ako skladovať krbové drevo správne?


Pre správne skladovanie dreva je potrebné mať k dispozícii vzdušný prístrešok. Pokiaľ ho staviate alebo umiestňujete, je dobré vedieť, že by mal stáť pri náveternej strany domu. Ideálne potom tam, kam tiež svieti niekoľko hodín slnečné lúče.

Samozrejme zabúdať by sme nemali ani na to, že je ideálny skladovať už naštiepané polená. Nielen, že medzi nimi lepšie prúdi vzduch, ale máme ich ihneď pripravené na samotné kúrenie. Tu opäť pripomeňme, že čím lepšie vzduch prúdi, tým lepšie a rýchlejšie a lepšie drevo schne. Zároveň tu vďaka tomu nie je priestor pre vznik plesní.

Dôležitý je tiež správny spôsob uloženia dreva. Vhodné je, keď je spodná vrstva aspoň 20 centimetrov nad povrchom terénu. Eliminujete tak riziko prenikaniu vlhkosti zo zeme. Ak používate polená s kôrou, odporúča sa umiestňovať ich tak, aby boli kôrou dole. Správny prístrešok na drevo by mal tiež eliminovať ako prenikaniu vody klasicky cez strechu, tak by mal mať aj bočné steny, ktoré zabránia navlhnutia za daždivého počasia vplyvom bočného vetra.

Ako dlho drevo skladovať?

To je tiež veľmi dôležitá otázka. Pokiaľ sa jedná o čerstvé drevo, ktoré bolo len nedávno spílenie, treba počítať s tým, že svoje ideálne vlastnosti si na základe takéhoto uloženie získa zhruba za dva roky. To už bude mať onú optimálna vlhkosť v rozmedzí 10 - 20 percent. Ak využívate zakúpené už dostatočne suché drevo, že je dostatočne usušené, je možné ho skladovať v podstate akokoľvek dlho. A navyše je ihneď pripravené na použitie - vhodenie do krbu.