MagazínAko správne vybrať slnečník

Zatienenie balkóna, terasy, ležadiel pri bazéne je v horúcich letných dňoch úplnou nevyhnutnosťou. Pomôže nám s tým dobrý slnečník. Ako ho ale vybrať?

Zatienenie balkóna, terasy, ležadiel pri bazéne je v horúcich letných dňoch úplnou nevyhnutnosťou. Pomôže nám s tým dobrý slnečník. Ako ho ale vybrať?
 

 

Kvalita nadovšetko

Kvalitný slnečník musí mať pevnú konštrukciu, pevnú poťahovú látku, ktorá je správne napnutá a nekrčí sa. Roztvorenie nesmie byť príliš ťažké. Nikto nechce zápasiť so slnečníkom. Rovnako tak je dôležitý podstavec, ktorý slnečník ukotví a je schopný udržať slnečník na svojom mieste aj vo vetre.
 

Slnečník na balkón

V obchodných reťazcoch možno zakúpiť najlacnejšie slnečníky v rôznych akciách. Sú síce vhodné do malých priestorov ako sú balkóny v paneláku, ale ich životnosť spravidla nepresahuje tri sezóny. Konštrukcia je kovová, s jedným náterom, teda vám začne čoskoro hrdzavieť. Žiadnu výhrou nie je ani plastové otváranie slnečníka a nekvalitné poťahová látka.
 

Na terasu aj k bazénu

Pokiaľ nie je iný spôsob zastrešenia terasy, je najvhodnejšie kvalitné a technicky správne prevedený slnečník. Veľkosť klobúka možno vybrať podľa plochy, ktorá zaberá záhradný nábytok. Klobúky sú okrúhle, štvorcové, obdĺžnikové aj iných atypických tvarov. Skutočne veľký slnečník vie zatieniť aj časť bazéna a ochrániť ho pred nečistotami.
 

Aký zvoliť materiál

Slnečníky musí odolať vetru, mať ľahké rozkladanie a byť z kvalitnej látky. Väčšie a drahšie slnečníky sa vyrábajú s kovovou konštrukciou, ktorá je z nehrdzavejúcich zliatin a niekedy opatrené ešte ochranným náterom. Noha slnečníka sa umiestňuje na stred alebo do boku (lampový slnečník).
 
Veľkopriestorové slnečníky sa vyrábajú s drevenou konštrukciou. Najčastejšie sa využíva teakové drevo alebo tvrdé impregnované.
 
Poťah kostry by mal dobre vyzerať, je možné vyberať najrôznejšie farby a vzory tkaniny. Môžete si tak ľahko vybrať slnečník, ktorý bude ladiť s prostredím. Farba látky by mala ladiť s farbou poťahu záhradného nábytku. Do slnečníka sa nebojte investovať. Vydrží potom mnoho rokov.