MagazínAko strihať plot

Živý plot je dnes stále obľúbenejšie alternatívou klasického oplotenia. Viete, ako živý plot udržiavať? Prečítajte si, ako správne ostrihať živý plot.

Živý plot je dnes stále obľúbenejšie alternatívou klasického oplotenia. Viete, ako živý plot udržiavať? Prečítajte si, ako správne ostrihať živý plot.

Než sa pustíte do samotného strihanie, treba vedieť, kedy vlastne začať. Vždy záleží na konkrétnej drevine. Pri niektorých stačí strihanie len raz ročne, čo je interval praktizovaný hlavne u ihličnanov. Rovnako tak ale môže živý plot vyžadovať strihanie 3-4x ročne.

 

Všetko začína výberom správneho nástroja


Pre správne strihanie obnáša voľbu vhodného nástroja, teda krovinorezu, ktorý vám výrazne uľahčí a urýchli prácu. V prípade voľby krovinorezu hrá hlavnú rolu pohon - elektrina, benzín, akumulátor.

Všeobecne platí, že čím menšie plot máte a čím sú intervaly strihu dlhší, tým viac sa pre vás hodí nástroje z lacnejšieho hobby segmentu. Alternatívou môžu byť aj ručné nožnice na plot, ktoré sú síce lacnejšie, ale strihanie plotu je s nimi namáhavejšie a časovo náročnejšie - niekedy dokonca nemožné.


Ako vybrať krovinorez správne?

Okrem vyššie uvedených parametrov by malo hrať napríklad aj to, pre aké silné vetvičky je krovinorez určený. Je potrebné, aby si poradil s celou plochou vášho živého plota. Úlohu by mala hrať ale aj celková hmotnosť a ergonomické prevedenie pre bezproblémovú manipuláciu. Zvlášť, ak je váš živý plot vyššie a už sa nezaobídete bez rebríka, alebo bez štaflí.

Začíname hornou časťou

Tú je potrebné porovnať do jednej roviny a zabezpečiť, aby bola po celej dĺžke plochu dokonale rovná. Ako na to? Pomôžu vám dve tyčky a povrázok uviazaný v rovnakej výške. Následne nie je nič jednoduchšie, než udržiavať danú výšku tesne nad, prípadne tesne pod povrázkom. Podľa toho, aký postup vám vyhovuje lepšie. Takto postupujte po celej dĺžke plota. Akonáhle je horná strana upravená do potrebnej roviny, treba všetko skontrolovať, či aj bežným pohľadom vyzerá všetko tak, ako má.


Nezabúdajte ani na bočnú stranu plotu

Áno, aj tú je dôležité udržiavať v dobrej kondícii a v ideálnom vzhľade pravidelným strihaním. Aj tu platí, že by ste nemali dať len na subjektívny dojem. Odporúčame začínať vždy od spodnej strany nadol. Vďaka tomu máte istotu, že vám odpadávajúca časti nebudú zostávať na spodných, ešte doteraz neostrihaných vetvách. Akonáhle máte tieto steny odstrihnuté, skontrolujte rovinu.

Akonáhle je plot dokonale ostrihaný, zostáva len upratovanie. Keďže sa jedná o klasický záhradný materiál, nemusíte ho vyhadzovať, ale môžete ho využiť napríklad na kúrenie či kompost.