MagazínAko udržiavať v bazéne čistú vodu

Bazén dnes neodmysliteľne patrí k rodinným domom aj chatám a chalupám. Ako však udržiavať vodu v bazéne čistú bez litrov chémie denne? Poradíme vám ako na to.

Bazén dnes neodmysliteľne patrí k rodinným domom aj chatám a chalupám. Ako však udržiavať vodu v bazéne čistú bez litrov chémie denne?

Poradíme vám ako na to

1) Nechoďte do bazéna namazané krémom

Máte vo zvyku namazať sa krémom a skočiť do vody? Nie! Chlór obsiahnutý vo vode začne tvoriť v bazéne biely sliz tým, že začne krém z vašej pokožky uvoľňovať. Vodu je potom nutné vypustiť, vyčistiť bazén a znovu napustiť. Potom, čo sa natrite krémom, je potreba 1-2 hodiny počkať, prípadne sa pred vstupom do bazéna osprchujte.
 

2) Používajte filtráciu

Zapínate filtráciu len keď je pekne? Ďalší omyl! Bazén vyžaduje starostlivosť každý deň a filtrácie by mala byť zapnutá 12 hodín denne, bez ohľadu na to, či je vonku dážď alebo svieti slnko. Filtráciu možno nastaviť na počet hodín, keď si zaobstaráte spínacie hodiny.
 

3) Nedávajte tablety a koncentráty priamo do vody

Tablety a tekuté prípravky vložené priamo do bazéna v ňom spôsobí peknú paseku. Dôjde k porušeniu bazénu, ktorý potom môže časom popraskať. Na chémiu používajte špeciálne plaváky alebo plátenné vrecko, do ktorých tabletu alebo koncentrát nalejete a vložíte do bazéna.
 

4) Vyberte vhodnú chémiu

Než sa vydáte nakúpiť chémiu, je dôležité rozhodnúť sa, či budete používať kyslík alebo chlór. Kyslíková chémia je šetrná, ale na rozdiel od chlóru má pomalší nástup účinnosti. Chlór vyčistí takmer všetko, ale môže sa stať, že má niekto z členov na neho alergiu a vodu treba vypustiť do polovice a znovu dopustiť.
 

5) Udržujte filtráciu v čistote

Bazénová filtrácia vyžaduje náležitú údržbu, rovnako ako voda v bazéne. Filter kontrolujte minimálne raz týždenne. U kartušovej filtrácie preplachujte filter vodou, u pieskové zapínajte spätný chod, kedy sa piesok rozvíri a znova usadí.
 

6) Kúpte si zastrešenie bazéna

Najnákladnejšom a najefektívnejším riešením je zastrešenie bazéna. Ochráni vodu pred nečistotami. Vyberať je možné posuvné či prenosné varianty. Nadzemný bazén môžete zakryť ochrannou plachtou.