MagazínAko vybrať bazén

Túžite po bazéne na vlastnej záhrade? Nie je na letnú pohodu, ktorú tak môžete dopriať sebe a celej rodine. Bazénov existuje niekoľko druhov, ako sa v nich vyznať?

Nad bazénom na vlastnej záhrade som premýšľal takmer niekoľko rokov. Kúpiť alebo nekúpiť? Vykopať či nevykopat? Ono totiž nejde len o zaplatení nákladov na obstaranie, ale niečo tiež stoja rôzne doplnky a bazénová chémia, ktorá sa potom musí kupovať stále. Nakoniec som však zistil, že ani tá chémia a filtrácia nie je zas tak drahá a stále sa to oplatí viac, ako každý deň platiť vstupné na kúpalisko. Nie je nad pohodlie domova - sadnúť si s pivkom k bazénu a pritom dozerať na deti.

Základné rozdelenie bazénov:

 • Nadzemné bazény
 • Polozapustené bazény
 • Zapustené bazény

Nadzemný bazén, rôzne druhy

Od okamihu, keď som sa rozhodol dopriať si ten luxus, mať vlastný bazén, som musel zvažovať, aký druh vybrať. Nadzemné bazény sú najlacnejšie a doba od ich zakúpenia po to prvé vykúpanie je najkratšia. Ale nemajú tak dlhú životnosť ako zapustené bazény. Koketoval som s myšlienkou zaobstarať si zapustený vybetónovaný bazén a nechať ho zastrešiť. Možnosť ísť si zaplávať aj v chladnejšom počasí ... Mojej žene sa však táto vysoká investícia príliš nepozdávala, preto sme sa rozhodli pre nadzemný bazén, ktorého výhod sme pre nás zistili viac.
 

Výhody nadzemných bazénov:

 • Nižšia cena
 • Rýchla inštalácia bez stavebných úprav terénu
 • Jednoduché odstránenie bazéna
 • Lepšie zaistenie bezpečnosti (pád detí do bazéna)

Druhy nadzemných bazénov

 • Nafukovací bazén
 • Plastový bazén
 • Fóliový bazén
 

Nafukovacie bazény sú najlacnejšie. Majú obmedzenú veľkosť, takže zaplávať sa v nich poriadne nedá, ale pre malé deti sú takmer ideálne vďaka mäkkým stenám bez hrán, čím sa vylučuje riziko úrazu. Len je potrebné zabrániť styku bazéna s ostrými predmetmi alebo napríklad zvieracími pazúriky. Na zimu sa dajú vyfúknuť a upratať bez väčších nárokov na skladovacie priestory. Fóliové bazény sú oproti nafukovacím stabilnejšie.


Plechová konštrukcia je obalená fóliou z PVC. V prípade mechanického poškodenia je možné fóliu vymeniť za novú.

Plastové bazény sú o niečo odolnejšie a vykazujú dlhšiu životnosť.


My sme vybrali nadzemný nafukovací bazén, ktorý môžeme za pár rokov ľahko odstrániť, pretože nepredpokladám, že až deti odrastú, budeme mať potrebu vlastného bazéna na záhrade.

Polozapustené bazény

Polozapustené bazény môžu pre niekoho znamenať zlatú strednú cestu, ale pre mňa to znamená "ani ryba, ani rak", čo som zavrhol rovno. Inštalujú sa predovšetkým v nerovnom teréne, kedy sa treba zapustí len časť bazénu.

Zapustené bazény

Zapuštěných bazénů může být několik druhů podle použitého materiálu – plechové, laminátové, plastové, fóliové a betonové. Každý materiál má své výhody i nevýhody, jde zejména o to, vybrat si ten, který vyhovuje Vašim finančním možnostem, případně který materiál je Vám nejsympatičtější.

Zhrnutie základných priorít pri výbere bazéna

 • Je třeba zvážit, kolik osob bude bazén využívat a jak často. Také k čemu má sloužit – letní vyřádění dětí, nebo možnost každodenního kondičního plavání? Pro častější využití i v chladnějších měsících se určitě vyplatí bazén zapuštěný, nad který se dá pořídit zastřešení.
 • Nepodceniť ani dizajn - nebude vo vašej záhrade niektorý materiál pôsobiť nepatričným dojmom? Nadzemné bazény viac "trčia" a môžu narušiť celkový vzhľad záhrady, zapustené bazény sa schovajú a pôsobí menej násilne.
 • Záleží tiež na samotnom teréne záhrady a prístupu do nej. Je nutné nájsť vhodné miesto, kde sa bude môcť urobiť čo najmenej terénnych úprav.