MagazínAko vybrať krbové kachle

Pri výbere krbových kachlí je podstatný ich výkon. Je potrebné sa rozhodnúť o aké krbové kachle máme záujem. Krbové kachle opatrená plechovým plášťom budú hriať oveľa rýchlejšie oproti kachľovým.

Pri výbere krbových kachlí je podstatný ich výkon. Je potrebné sa rozhodnúť o aké krbové kachle máme záujem. Krbové kachle opatrená plechovým plášťom budú hriať oveľa rýchlejšie oproti kachľovým.
 

Ako kúpiť krbové kachle

Než sa pustíme do nákupu, je potrebné si zistiť aký má komín ťah, aký je priemer dymovodu a ako veľký je priestor, ktorý budeme vykurovať.
 
Pre vykurovanie staršie stavby je potreba zaobstarať krbové kachle s dvakrát väčším výkonom než u novostavby. Úžitkovú plochu vynásobte výškou stropu a získate tak potrebnú hodnotu. 1 kW výkonu kachlí stačí na vykúrenie 20 m3 priestoru. Zle vybraná krbové kachle so slabým výkonom budete chcieť navýšiť, čím dochádza k ich prehrievaniu. Príliš silná kachle naopak priestor přetopí.
 

Typy kachlí

  • Kachle s teplovodným výmenníkom - je potrebné ich napojiť na nový alebo existujúci teplovodný rozvod, príjemné teplo sa rozvinie po celom dome. Tieto kachle je možné využívať ako hlavný zdroj tepla.
  • Klasická kachle - klasická krbové kachle vykúri len miestnosť v ktorej sa nachádza. Teplo môžete šíriť iba otvorenými dverami. Sú len doplnkový zdroj vykurovania.
  • Peletové kachle - sú najmodernejším riešením, kúri sa v nich peletami. Môžu fungovať aj bez zložitej obsluhy.
 

Na čo nezabudnúť?

Ak si chcete zaobstarať klasická krbové kachle, nezaobídete sa bez komína. Musí mať dostatočný priemer dymovodu. Komín si možno nechať postaviť dodatočne. Dôležité je mať tiež pripravenú podlahu. Nechajte si skontrolovať jej nosnosť. Kachle postavte na nehorľavý materiál, ideálne je dlažba. Okolo kachlí nedávajte horľavé predmety.
 
Nebojte sa opýtať odborníkov aká kachle vybrať pre konkrétny dom. Do kachlí je vhodné investovať. Ak majú kachle príliš nízku cenu, spýtajte sa prečo. Môžu mať nižšiu účinnosť alebo vyššiu spotrebu paliva v porovnaní s drahším modelom.