MagazínAko vybrať materiál pre opláštenie zimné záhrady

Zimná záhrada sa nemusí stať iba sezónnou záležitosťou. Jej služieb sa dá využiť celoročne a my si potom môžeme užiť dni blízko prírode aj v chladných dňoch. Dôležitá je voľba správneho typu opláštenia. Sklo alebo polykarbonát sa stanú neoceniteľným pomocníkom.

Zimná záhrada nedostala svoje meno nadarmo. Dôvodom jej stavby je predovšetkým možnosť si užiť vonkajšieho posedenia aj za nepriaznivých vonkajších podmienok. Dôležitú úlohu vo funkcii hrá opláštenie. Veľké plochy sa dajú v horúcich slnečných dňoch otvoriť a priniesť chladný vánok do interiéru, naopak pri vetre, daždi alebo zime chráni vnútro pred touto nepriazňou. Ako sa pripraviť na každý variant? Rozhodujúci je výber materiálu.
 

1) Jednoduché zasklenie

Tento druh opláštenie je dnes už skôr minulosťou. Jeho funkčné vlastnosti nezapadajú do zámeru vytvoriť celoročné zimnú záhradu. Výhodou je vysoká priepustnosť svetla, avšak v izolácii výrazne pokrivkáva. K tomu sa pridáva skutočnosť, že na povrchu vo veľkej miere kondenzuje voda, čo nie je ideálne predovšetkým pri chladných dňoch.
 

2) Izolačné sklo

Ak sú vaše plány so zimnou záhradou ďaleko komplexnejšia a túžite si pomocou nej rozšíriť obytný priestor, izolačné sklo sa môže stať vhodnou voľbou. Jeho čaro spočíva vo vnútornom priestore, medzi dvoma alebo viacerými sklami, ktorý je hermeticky uzavretý a vyplnený suchým vzduchom alebo špeciálnymi plynmi. Ten vyniká nízkou tepelnou vodivosťou.

Osvedčenú klasiku predstavujú dvojskla so šírkou 24 mm. Ešte spoľahlivejšie variantu ponúkajú trojskla, ktorá svojimi izolačnými schopnosťami odolajú každej ročnej dobe. Pri ich voľbe je však nutné sa poradiť s odborníkom. Konštrukcia záhrady musí byť pre nich úplne prispôsobená.
 

3) Polykarbonát

Nerozbitný plast. Tak by sa dal charakterizovať polykarbonát. Nízka hmotnosť, priaznivá cena a odolnosť. To sú hlavné výhody tohto moderného materiálu. Jeho variabilita sadne ku každému typu zimnej záhrady. Jeho ľahkosť je perfektným riešením pre zastrešenie. Oproti sklu však nedisponuje dostatočným priechodom svetla a pri daždi môže byť trochu hlučný.