MagazínAko vybrať pergolu?

Máte rodinný dom so záhradou a potrebujete poradiť, ako vybrať pergolu? Čítajte ďalej.

Máte rodinný dom so záhradou a potrebujete poradiť, ako vybrať pergolu? Čítajte ďalej.

 

 

Veľkosť pergoly je základ


Ako prvý je nutné urobiť si jasno v tom, aká veľká má nová pergola byť.

Pri voľbe rozmerov berte do úvahy, na aké účely, okrem posedenie s priateľmi a rodinou, má pergola slúžiť, koľko ľudí by sa pod ňou malo bez problémov zmestiť. Zároveň berte do úvahy veľkosť priestoru, kam plánujete umiestniť samotnú pergolu.
 

Ako vybrať pergolu podľa materiálu?

Dôležitá je aj otázka materiálu. Úplnou jednotkou je v tomto smere už dlhé roky hliník. Práve hliníkové pergoly totiž nielen, že zaujmú atraktívnym a moderným vzhľadom, ktorý prakticky univerzálne ladí s každou stavbou, ale navyše ponúka dlhú životnosť a bezúdržbovosť. Preferuje len teda väčšina našich zákazníkov. Druhou možnosťou sú samozrejme drevené pergoly, uprednostňované predovšetkým zákazníkov, ktorí preferujú prírodný vzhľad a materiály.

Pri výbere ďalej môžete zohľadniť typ použitej strešnej krytiny, aktuálne najpoužívanejšie materiál pre zastrešenie pergoly predstavuje polykarbonát / lexan, ktorý je odolný, veľmi pekne vyzerá a zároveň nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu. Lexan potom na pohľad pripomína sklo. Rovnako tak ale v našom e-shope Hobbytec nájdete pergoly s celokovovou či celodrevenou strechou, prípadne pergoly nezastrešené.

Ako podlaha pod pergolu sa najčastejšie používa zámková dlažba, stále viac na obľube získavajú tiež WPC podlahy, ktoré na pohľad vyzerajú ako drevené, ale oproti drevu majú rad výhod.


Dizajn a realizácia

Po stránke dizajnu pergoly je tiež z čoho vyberať. V našom e-shope teda nájdete ako samonosné pergoly, ktoré možno umiestniť aj mimo dosahu domu, ale aj pergoly k stene domu, kotvené do fasády. Prípadne pergoly s tienením.

A ako už bolo povedané vyššie, k dostaniu sú nielen pergoly na mieru, ale aj typizované riešenia, z ktorých patrí medzi najžiadanejšie lacné pergoly z hliníka, ktoré možno svojpomocne zostaviť už za popoludnie - na výber je z mnohých rozmerov, farebných prevedení či typov strešných krytín, ale aj doplnkového príslušenstva v podobe bočných stien, tienenie pergol a podobne.