MagazínAko vybrať vhodný vertikutátor

Aby trávnik dobre prospieval, je potrebné venovať mu dostatok starostlivosti po celý rok. Pekný trávnik lahodí oku, ale jeho kvalitu spoznáte, až sa na zelený koberec postavíte bosými nohami.

Aby trávnik dobre prospieval, je potrebné venovať mu dostatok starostlivosti po celý rok. Pekný trávnik lahodí oku, ale jeho kvalitu spoznáte, až sa na zelený koberec postavíte bosými nohami.
 

 

Prečo je trávnik nutné vertikutovať

Pre silná a zdravá steblá trávy je najdôležitejšie dostatočný prísun vzduchu. Preto tráva lepšie prospieva, keď nie je zemina udupaná, ale dostatočne prevzdušnená a to nedosiahneme klasickými hrabľami. Zeminu je potreba prevzdušniť v dostatočnej hĺbke a na tento účel sú vhodné vertikutátory, (z angl. Vertical cut, čiže vertikálny rez).
 

Vertikutátor

Tento špeciálny stroj, je vzhľadom podobný rotačnej kosačke, avšak konštrukcia sa značne líšia. Súčasťou systému vertikutátora je rotačný hriadeľ s ostrými pazúrikmi alebo nožmi. Vertikutátor vyberáme nielen podľa ceny, ale najmä veľkosti a členitosti plochy, na ktoré ho budeme používať. Vertikutátory sú elektrické a benzínové.
 

Porovnanie elektrických a benzínových vertiktátorů

Vertikutátory s elektrickým pohonom majú síce nižší výkon motora ako benzínové, ale majú aj nižšiu hmotnosť a tak je s nimi ľahšie manipulácie. Sú však vhodné skôr pre menšie záhradky. Vertikutátory s benzínovým motorom majú odolnejší šasi ako elektrické. Vďaka vyššiemu výkonu môžu mať aj väčšiu šírku záberu a sú vhodné na údržbu väčších plôch. Stroj s benzínovým pohonom je vhodnejšie nielen na rozľahlejšie, ale aj členitejšie plochy.
 

Sú vhodnejšie nože alebo pazúriky?

Vertikutátor pracuje na základe otáčania rotačné hriadele s ostrými pazúrikmi alebo nožmi. Vertikutátor s pazúriky slúžia skôr na vyhrabanie trávnej plsti a dočistenie trávnika. Vertikutátor s nožmi narušuje vrchnú časť zeminy do hĺbky niekoľkých centimetrov. Rovnako ako u kosačky na trávu môžeme hĺbku rezu regulovať. Niektoré stroje majú možnosť využívať obe tieto funkcie dohromady. Majú dve hriadele. Pri iných strojov možno hriadeľa jednoducho vymieňať.
 

Je nutné, aby mal vertikutátor zberný kôš?

Pri vertikutácii je trávnu plsť vťahovaná do koša. Ak vertikutátor zberný kôš nemá, je potreba zvyšky plsti upratať pomocou záhradného náradia. Plsť môžeme z trávnika zozbierať aj pomocou kosačky na trávu. Obstaranie zberného koša má však bezpochyby len výhody.