MagazínAko vybrať záhradnú fontánu

Záhrada, ktorú obohatí jazierko, mini-vodopád alebo fontána, vyzerá oveľa zaujímavejšie. Fontánu si môžete zaobstarať aj do svojej záhrady.

Záhrada, ktorú obohatí jazierko, mini-vodopád alebo fontána, vyzerá oveľa zaujímavejšie. Fontánu si môžete zaobstarať aj do svojej záhrady.
 

 

Ako vybrať záhradnú fontánu

Záhradnú fontánu vyberajte podľa materiálu, ktorá bude zodpovedať vašim predstavám aj vzhľadu záhrady. Dôležité je tiež vybrať vhodné miesto, tak aby fontána pôsobila v záhrade ako nerušivý element. Fontány sa vyrábajú z hornín či umelých materiálov, môžu byť doplnené o LED svietidlo.
 

Inštalácia fontány

Výber fontány nie je nijako zložitý, riaďte sa svojím vkusom a požiadavkami. Na inštalatérske práce je však lepšie si pozvať odborníka. Budete mať istotu, že vykoná správnu inštaláciu fontány a voda potečie tam, kam má.
 
Veľkosť fontány by mala byť prispôsobená veľkosti záhrady i domu. Prívod vody by mal byť čo najjednoduchší. Na vybrané miesto sa vyhĺbi jama, do ktorej sa vloží čerpadlo, ktoré dodáva vodu do fontány. Čerpadlo sa používa elektrické alebo solárne.
 

Akú fontánu?

Okrem klasickej kamennej fontány si môžete na záhradu zaobstarať fontánu, ktorá je kaskádovitá, voda sa rôzne prelieva. Môžete si vyberať z mnohých zaujímavých modelov, ktoré ozvláštnia vašu záhradu. K fontáne si môžete umiestniť aj záhradné posedenie, vytvoríte si tak príjemné zákutia pre chvíle odpočinku. Fontána by nemala byť umiestnená na priamom slnku, najmä ak v nej budete mať ryby.
 

Fontána do exteriéru aj interiéru

Nielen na záhradu, ale aj do izby si môžete zaobstarať fontánu. Izbové fontány slúži ako zvlhčovač vzduchu, skrášlenie a vylepšenie interiéru. Do fontány môžete zasadiť tiež vodné rastliny. Užitočné budú napríklad v zimnej záhrade alebo v priestrannej hale. Fontána je zaujímavou dekoráciou, poslúži aj ako vhodný darček. Vybrať si môžete z celej rady fontán podľa svojho vkusu aj finančných možností.