MagazínAko vybrať záhradný nábytok

Po celý rok je na záhrade toľko práce. Jarné upratovanie, potom výsadba, neustála starostlivosť o trávnik, študentský rastlín, a keď už máme aspoň chvíľu zaslúženého voľna a chceme si oddýchnuť v altánku, pergole či inom, obľúbenom záhradným posedenie, je žiaduce mať posedenie pohodlné a príjemné.

Po celý rok je na záhrade toľko práce. Jarné upratovanie, potom výsadba, neustála starostlivosť o trávnik, študentský rastlín, a keď už máme aspoň chvíľu zaslúženého voľna a chceme si oddýchnuť v altánku, pergole či inom, obľúbenom záhradným posedenie, je žiaduce mať posedenie pohodlné a príjemné.
 

 

Ako vybrať ten správny záhradný nábytok

Dávno je preč doba, kedy bol na trhu k dispozícii len jeden druh záhradného nábytku, navyše plastového. Nie, nebojte sa ani plastový nábytok nezatracujeme, len ten, čo je na trhu k dostaniu v súčasnosti už môže patriť medzi dizajnové kúsky a hanbu s ním záhrade určite neurobíte. Aký nábytok bude teda ten pravý?
 

Drevený, záhradný nábytok

Áno, drevo, to je nestarnúca klasika a hodí sa do každej záhrady. Avšak ak chceme, aby nám drevený, záhradný nábytok slúžil dobre a dlho, je potreba siahnu hlbšie do vrecka a zaobstarať si nábytok z tvrdého dreva. Medzi tvrdá dreva patrí jaseň, dub, buk, ale najvhodnejšie sú exotické druhy drevín teak, eukalyptus, aj. Tieto dreviny obsahujú veľa prírodných silíc, ktoré dodávajú drevu nádhernú farbu, ale zaručí, pri dobrej starostlivosti, aj jeho dlhú životnosť.
 

Prútená elegancia

Medzi ďalšie veľmi obľúbené materiály patrí prútia. S prútím je to ako s drevom. Dá sa povedať, že prútie je oveľa náchylnejšie k poškodeniu než tvrdé drevo. A tak sú na trhu iné alternatívy záhradného nábytku. Ide o umelý ratan. Je to tak príjemný a pekný materiál, že až pri dlhšom skúmaní začnete premýšľať, či to je alebo nie je drevo. Umelý ratan na rozdiel od klasického prútia, nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť a vydržia nám krásny veľmi dlho.
 

Kovový, záhradný nábytok

Ak chceme mať na svojej záhrade, odolný a stabilný záhradný nábytok, je vhodné vyberať z radu kovového nábytku. Nie je to len o jeho dlhej životnosti, ale aj dizajnovo ide o veľmi zaujímavé kúsky, a ktoré sú na trhu žiadaným artiklom. Ich výhodou je, že sú opatrené práškovo nanášaným lakom alebo sú pozinkovaného kovu a sú takmer bezúdržbové.
 

Hliníkový, záhradný nábytok

Hliník je veľmi vďačný materiál. Nevyžaduje žiadnu údržbu, snáď len od bežných, povrchových nečistôt. Vyrába sa v kombinácii s drevom, plastom i látkou. Je výhodné, že má nielen nízku obstarávaciu cenu, ale aj hmotnosť Tento nábytok sa dá často aj stohovať, čo oceníme v menšom priestore, napríklad na balkónoch.
 

Tip:

Aby nám záhradný nábytok dlho a dobre slúžil, je dobré ho aspoň dvakrát ročne umyť od povrchových nečistôt. V zimnom období ho potom uložme po strechu, napríklad do záhradného domčeka alebo do garáže. Ak túto možnosť nemáme, je vhodné prekryť nábytok špeciálnu plachtou, ktorá zabráni jeho znečisteniu. U dreveného nábytku musíme navyše počítať s pravidelným ošetrovaním drevených povrchov ochranným náterom.
 
A aby vaše posedenie bolo dokonalé, nezabudnite na pohodlné polstrovanie.