MagazínAko vybrať záhradný nábytok

Niet nad príjemné posedenie na terase či pod pergolou. Aby sa Vám dobre sedelo, poradíme Vám s výberom vhodného záhradného nábytku.

V jarných a letných mesiacoch, kedy sa dlhé teplé večery hlási o slovo, je potrebné zistiť, či máme funkčný a pohodlný záhradný nábytok. Niet nad príjemné vonkajšie posedenie, či už nábytok využijete iba občas pri večernom posedení s priateľmi, alebo ho používate prakticky celé leto aj cez deň na servírovanie jedla. Kto má na svojom pozemku priestor, prečo netráviť celé dni na čerstvom vzduchu?


Aké sú vaše požiadavky na záhradný nábytok?

 • odolnosť proti poveternostným vplyvom
 • prenosnosť
 • bezúdržbovosť
 • dlhá životnosť
 • design
 • pohodlnosť
 • praktickosť
 • cena
Set dřevěného zahradního nábytku

Pri výbere záhradného nábytku je potrebné vziať do úvahy niekoľko kritérií:

 • rozmery
 • materiál
 • účel
 • umiestnenie, uskladnenie


Rozmery a umiestnenie záhradného nábytku

Záhradné stoly a stoličky je potreba vyberať najprv podľa priestoru, ktorý máte k dispozícii, a ďalej podľa počtu osôb, ktoré ho budú využívať. Malý stolček nie je praktický pre každodenné obed. Ten sa hodí na menšie terasy alebo balkóny pre popoludňajšiu siestu.

Do zakrytých terás, altánov a zimných záhrad sa dá zaobstarať nábytok z prírodného materiálu, ako je vodný hyacint, ratan, teak.

Do zastrešených terás a pod pergoly je potrebné použiť odolnejší záhradný nábytok, ktorý znesie vlhkosť. Aj keď na neho priamo neprší, dážď a striedanie teplôt na neho určite pôsobí. Tiež na neho vietor zanáša prach a peľ, preto premýšľajte aj o tom, ako náročné bude čistenie nábytku od týchto nečistôt.

Pod otvorenú pergolu alebo terasu, ktorá nie je chránená pred dažďom, je vhodné zvoliť najodolnejšie materiály, ako je kvalitný plast, umelý ratan alebo kov.


Výber materiálu

Záhradný nábytok môže byť plastový, kovový, drevený alebo ratanový. Možno ho kúpiť v sadách - stôl a určitý počet stoličiek, alebo si ho môžete zostaviť na mieru zakúpením jednotlivých kusov. Kúpte si toľko stoličiek, koľko využijete.


Plastový záhradný nábytok

Plastový nábytok má svoju výhodu najmä v nízkej obstarávacej cene, avšak jeho životnosť je obmedzená, ak hovoríme o najlacnejším plastu. Ale na trhu je aj dostatok záhradného nábytku z kvalitného plastu, ktorý znesie aj mrazy a sneh. Ďalšou výhodou plastu je to, že sa hodí do vlhkých priestorov a k bazénom, kde na neho špľachoce voda. Jeho nízka hmotnosť môže byť výhodou predovšetkým pri prenášaní a skladovaní, avšak tiež ho môže veľmi ľahko odfúknuť silnejší vietor, preto zvážte aj túto problematiku.

Kovový záhradný nábytok

Kovový záhradný nábytok je naopak takmer nezničiteľný. Jeho pevná konštrukcia je odolná aj proti hrubějšímu zaobchádzaniu a proti poveternostným vplyvom.

Drevený záhradný nábytok

Drevo je klasika a drevený záhradný nábytok z módy asi nikdy nevyjde. Avšak nie je bezúdržbové a vyžaduje občasné ošetrenie a v zimných mesiacoch je vhodné ho uschovať minimálne pod strechu.

 

Záhradný nábytok z umelého ratanu

Ratan je veľmi vyhľadávaným a obľúbeným materiálom. Dnes je na trhu dostať nábytok z takzvaného umelého ratanu, ktorý je veľmi odolný voči poveternostným vplyvom a ľahko umývateľný.

Doplnky robia veľa

K záhradnému nábytku si môžete kúpiť niekoľko doplnkov, ako sú napríklad úložné boxy a polstrovanie. Vonkajšie úložné boxy sú vhodné najmä práve pre uschovanie látkových Podsedákov, aby nezmokli a nenavlhli. Prípadne pre uloženie detských hračiek a podobne. Polstrovanie je treba vyberať s ohľadom na tvar nábytku. K dispozícii je veľa rôznych farieb a vzorov, aby vonkajšie stolovanie a odpočinok boli pre vás čo najpríjemnejšie.

Pre dokonalú pohodu sú vhodné polohovateľné alebo hojdacie kreslá, ktoré možno využiť na príjemnému odpočinku. Ako doplnok k stoličkám pri väčšej oslave, alebo na umiestnenie kamkoľvek do záhrady je na trhu tiež široká ponuka záhradných lavičiek.


  

Nezabudnite na deti!

Detský záhradný nábytok poteší vaše ratolesti možno viac, než nadbytok rôznych hračiek. Má veľmi praktické uplatnenie - deti sa budú vďaka nemu cítiť dôležito a bude im lepšie chutiť. Dospelácke stoličky a stoly nie sú pre malé deti vhodné - veď aj na doma im iste zaobstarávate špeciálne na kŕmenie stoličky. Veľký nábytok jednak nie je vhodný pre ich zdravý telesný vývoj, a na druhej strane odvádza ich pozornosť od jedla; tým, sedí sa im nepohodlne, musia si neustále posedávať, čo rodičia skôr vyprovokuje k pokarhanie, a o žiadnom príjemnom stolovaní nemôže byť reč.

Vonku na čerstvom vzduchu, ktorý sám o sebe podporuje chuť do jedla, bude teda význam detského nábytku neoceniteľný. Argumenty, že deti z neho čoskoro vyrastú, nie sú na mieste. Detský záhradný nábytok deťom vydržia niekoľko rokov aj s ohľadom na ich rast. Kúpte teda záhradný nábytok pre deti a party môže začať!