MagazínAko využiť lístia a kedy ho hrabať?

Hrabanie lístia medzi najobľúbenejšie činnosti rozhodne nepatrí.

Hrabanie lístia medzi najobľúbenejšie činnosti rozhodne nepatrí.
 

 

Najlepšie je jeseň

Na otázku kedy hrabať lístie máme jednoduchú odpoveď - je to na jeseň. Ak necháte lístie len tak ležať v záhrade, tráva a rastliny, ktoré pod ním budú schované, stratí prívod vzduchu a zvýši sa pod lístím vlhkosť. Vďaka tomu umožníte vznik hniloby a plesní. Následkom bude zničený trávnik, uhynuté rastliny.
 

Čím lístia upratovať?

Záhradný lístia môžete klasicky zhrabnúť hrabľami drevenými alebo kovovými alebo si pořídite praktického pomocníka, ktorým je vysávač lístia. Tie sú k dostaniu s elektrickým, aku či benzínovým pohonom. Mnoho modelov zvláda aj mulčovanie lístia. Odháňanie lístie vyfukovačom vám ušetrí veľa času. Lístie len zhrabne do vreca či suda a môžete ho využiť ďalej.
 

Ako lístia využiť

Shrabaný lístie môžete využiť na kompost. Doba tlenia je potom oveľa dlhší ako u klasickej trávy a buriny. Taktiež môžete lístie použiť na mulčovanie. Vysávač lístia s elektrickým motorom s mulčovacou funkciou vám uľahčí prácu. Takto pripravený mulč poslúži ako izolácia proti mrazu, na udržanie vlhkosti a tiež dodá rastlinám potrebné živiny. Lístie sa nedáva tesne na kmene stromov. Ak máte lístia nadbytok, môžete ho dať aj do zberu bioodpadu.
 

Ďalšie možnosti využitia lístia

Okrem kompostovanie a izolácie pre rastliny, poslúži lístia v záhrade tiež ako kurivo. Suché lístie bude perfektne horieť v krbe. Taktiež z neho môžete vytvárať zaujímavé jesenné dekorácie. Rozhodne by ste nemali lístie páliť na záhrade, hádzať k susedom cez plot a takisto ho nevyhadzujte do popolnice. Opadané lístie neublíži trávnika, pokiaľ je v rovnako silné a rovnomernej vrstve. Menšie kôpky lístie na záhrade lákajú na prezimovanie ježkov a ďalšie živočíchy.