MagazínAko zariadiť priestor zimnej záhrady

Zimná záhrada dodáva rodinnému domu komfort v podobe prepojenie s prírodou. Môžeme tu čítať, pestovať kvety, sedieť s kávou alebo len tak s priateľmi. Ako si zariadiť zimnú záhradu, aby bola útulná?

Zimná záhrada dodáva rodinnému domu komfort v podobe prepojenie s prírodou. Môžeme tu čítať, pestovať kvety, sedieť s kávou alebo len tak s priateľmi. Ako si zariadiť zimnú záhradu, aby bola útulná?
 

 

Ako si vybaviť zimnú záhradu

V okamihu, keď plánujeme výstavbu záhrady, je pre nás dôležité to, ako veľká zimná záhrada bude a za akým účelom ju staviame. Je rozdiel, ak v nej budeme pestovať rastliny alebo v nej budeme len odpočívať, či bude s vykurovaním alebo bez neho. Potom, čo je stavba úspešne dokončená, je potrebné si zimnú záhradu patrične vybaviť.
 
Najdôležitejšie je vhodne vybrať nábytok podľa materiálu a farby. Na nábytku rozhodne nešetríme, môžeme v záhrade tráviť čas v lete aj v zime, takže je pohodlie dôležité. Ideálne je nábytok, ktorý nebude narušovať súlad s prírodou. Nábytok by nemal byť náročný na údržbu. Do nevykurovanej zimnej záhrady nie je vhodný kovový nábytok, do teplej či tropickej zimnej záhrady voľte odolný nábytok, ktorému nevadí neustála vlhkosť, napríklad plastový, ale možno zvoliť aj nábytok z dreva alebo z ratanu. Z nábytku možno voliť takmer akýkoľvek záhradný - sedačky, lehátka, taburety, stoly, stoličky, hojdačky a ďalšie.
 

Nábytok podľa materiálu:

drevo - nie je najlacnejší, ale je to prírodný materiál s krásnou štruktúrou, napríklad teakové drevo odolá vysokej vlhkosti, poveternostným vplyvom aj škodcom.
 
plast - je naopak veľmi lacný, ponúka jednoduchú údržbu, ale vzhľadom k dostupnosti farieb a vzorov sa nehodí úplne všade.
 
kov - je stabilný, odolný, má dlhú životnosť, nevadí mu slnko, dážď. Nevýhodou je, že sa na slniečku rozpáli a v studenej miestnosti je chladný.
 
ratan - pôsobí luxusným dojmom, v rôznych cenových reláciách. Je veľmi odolný a nenáročný na údržbu.
 

Príslušenstvo do zimnej záhrady

osvetlenie a vetranie - môžete vybrať LED diódové pásiky, stmívající reflektory, úsporné žiarovky. Nezabudnite tiež na vetranie a kúpte strešné okná, ventilátory alebo vetracie lišty. Klimatizácia nie je vhodná pre citlivé rastliny.
 
tieniace prvky - vonkajšie markízy, žalúzie, rolety či najrôznejšie závesy
 
kúrenie - ideálne sú tepelné čerpadlá, ktoré vie vzduch zahriať, ochladiť aj prečistiť. Ďalšou možnosťou sú podlahové konvektory.
 
Nezabudnite tiež na doplnky ako sú sviečky, váza, vankúše, prestieranie, ktoré vám miestnosť zútulnia. Nevyhnutnou súčasťou sú samozrejme tiež rastliny.