MagazínAko zastrešiť pergolu?

Nezastrešený pergolu nemôžeme využívať počas zlého počasia, ale trpí aj podlaha a drevená konštrukcia.

Nezastrešený pergolu nemôžeme využívať počas zlého počasia, ale trpí aj podlaha a drevená konštrukcia.
 

 

Zastrešenie pergoly

Mriežka z drevených lát alebo trámikov nás môže ochrániť pred prudkým slniečkom, ponúkne príjemné závetrie, ale v okamihu, keď začne pršať, nepomôže nám nijako. Mnoho z nás sa rozhodne pre dodatočné zastrešenie pergoly. Posedieť potom môžeme vonku aj v prípade, že prší. Materiál pre zastrešenie pergól prešiel pomerne veľkým technologickým vývojom a je z čoho vyberať.
 

Materiál na zastrešenie pergoly

Predtým sa používala najčastejšie lepenka alebo trstina, následne sklolaminát. Dnes sa používa komôrkový polykarbonát, vlnité a trapézové PVC dosky, trapézové polykarbonátové dosky. Riešením je aj posuvné zastrešenie. Pergolu by sme mali zastrešiť tak, aby skrz prenikalo svetlo.Částečné zatienenie zaistí konštrukcie pergoly. Možno tiež použiť tradičné strešnú krytinu alebo plech.
 
Moderné polykarbonátové dosky sú priesvitné, pohltí UV žiarenia a nie sú citlivé na výkyvy teplôt, nedeformujú sa vplyvom vysokých teplôt a majú dlhú životnosť. Jednoduchá je aj montáž. Vybrať si môžete viac odtieňov, napríklad dymový, červený či šedý.
 

Hliníková pergola pre zastrešenie terasy

Drevenú konštrukciu pergoly plne nahradí hliníková pergola. Ochráni terasu, ktorú využijete aj v zime. Hliníkové profily majú nízku cenu a sú úplne bezúdržbové. Pergolu stačí umývať prúdom čistej vody. Pergola môže byť veľmi moderným architektonickým prvkom. Poslúži nielen na zastrešenie terasy, ale aj prístrešku pre auto. Zastrešenie hliníkové pergoly môžete riešiť rovnako ako u drevenej až v priebehu jej používania.
 

Kam pergolu umiestniť

Pergolu umiestnime do zaujímavého zákutia, ako ochranu terasy alebo k ohnisku. Doplnkom pergoly môže byť krb, udiareň alebo z nej vytvoríte záhradné kuchyňa. Pergola s rastlinami nijako nenaruší vzhľad záhrady.