MagazínAký záhradný nábytok vybrať na záhradu?

Radi si čas od času doprajete relax v podobe leňošenie na lehátku pri bazéne či v záhrade medzi kytkama? Poradíme vám, aký nábytok vybrať. Aké sú plusy a mínusy jednotlivých materiálov.

Radi si čas od času doprajete relax v podobe leňošenie na lehátku pri bazéne či v záhrade medzi kytkama? Poradíme vám, aký záhradný nábytok vybrať. Aké sú plusy a mínusy jednotlivých materiálov.
 
Ak sa púšťame do nákupu záhradného nábytku, spravidla si vyberáme podľa ceny. Aj tu však platí, že je lepšie investovať do kvalitného záhradného nábytku. Pri nákupe nábytku zvážte tieto otázky:
  • bude stáť nábytok na záhrade dlhšie alebo ho budem večer upratovať?
  • chcem ho každý rok ošetrovať?
  • v akých klimatických podmienkach bude stáť
 
Ak chcete nábytok každý večer upratovať do záhradného domčeka či do garáže, potom celkom iste siahnete po inom materiáli ako je masív. Variantom sú ľahké materiály ako je ratan, plast či hliník.
 
Ak nemáte nábytok umiestnený v pergole, je vhodné, aby bol z vodeodolného materiálu. Nemusíte ho pri každej menšej či väčšej prehánke upratovať.
 

Plastový záhradný nábytok

Plastový záhradný nábytok vyrobený z polypropylénu je veľmi obľúbený. Je ľahký, odolný voči teplu i chladu, ľahko sa omýva aj skladuje. Mínusom je to, že často praská, povrch sa veľmi ľahko poškodí a na priamom slnku sa rozpáli.


Drevený záhradný nábytok

Je náročný na údržbu. Aby dlho vydržal, je potrebné ho každý rok napustiť impregnáciou a prípravok s fungicídy, ktoré zabráni tvorbe húb, plesní. Drevený záhradný nábytok je ťažký, zle sa prenáša a skladuje.
 

Ratanový záhradný nábytok

Je veľmi ľahký, ľahko sa udržiava. Nesmie zostávať na silnom daždi a tiež nie je odolný voči mrazu. Ratan sa nahrádza tiež umelými vláknami hularo, ktoré majú oproti ratanu nižšiu cenu.

 

Teakový záhradný nábytok

Je vhodný do všetkých klimatických podmienok a je veľmi odolný. Obstarávacia cena je však veľmi vysoká. Má veľkú nosnosť a dokonalý dizajn.