MagazínAkým náterom ošetriť drevenú pergolu

Máme novú pergolu či záhradný nábytok a samozrejme chceme, aby dlho vydržali pekné a funkčné. Preto ich musíme správne ošetriť a to vykonáme jedine kvalitným náterom.

Máme novú pergolu či záhradný nábytok a samozrejme chceme, aby dlho vydržali pekné a funkčné. Preto ich musíme správne ošetriť a to vykonáme jedine kvalitným náterom.
 

 

Postup ošetrenia nového dreva

V prípade, že ošetrujeme pergolu, ktorú sme kúpili ako stavebnicový systém, máme záruku, že je zhotovená z kvalitného a dobre vysušeného dreva. Ak je drevo nedostatočne presušené neudrží sa na ňom ani ten najkvalitnejší náter. Tiež natieranie v suchom počasí, najlepšie slnečno a bezvetrie, zaručí, že náter bude dobre presychať a nebudú na ňom zostávať naviate nečistoty.
 
Ako prvý vykonáme vždy základný náter. Niekomu sa môže zdať zbytočný, ale základný náter je jedným z najdôležitejších krokov pri ošetrení akýchkoľvek drevených povrchov. Ak chceme, aby nám pergola dlho slúžila, nesklamú ju a doprajme ju základný náter, ktorý sa do dreva správne nasaje a ochráni ho pred drevokaznými škodcami a hubami.
 
Ako pri nasledujúcich náteroch zistíme, základný náter má aj svoje ekonomické hľadisko. Ušetríme značné množstvo lazúry v ďalších náteroch a lazúra bude mať rovnomerný a vyvážený odtieň. Opäť vďaka tomu, že sme použili základný náter. Základný náter necháme 24 hodín dôkladne preschnúť. Následne povrch prebrúsime jemným brúsnym papierom a zbrúsime prípadné nečistoty a "drevené chĺpky".
 
Povrch po brúsení dokonale očistíme a použijeme k náteru lazúru. Lazúr je na trhu značné množstvo. Jej kvalitu poznáme podľa označenia podielu aktívnych látok (pohybujú sa v rozmedzí 40 - 80%). Čím vyšší je podiel aktívnych látok, tým potrebujeme menej náterov a lazúra na povrchu drevenej pergoly dlhšie vydrží. Lacnejšie lazúra ochráni drevo na cca 3 - 5 rokov. Tá kvalitnejšie zaistí našej drevenej pergole ochranu až na 9 rokov.
 
Lazúru nanášame štetcom vo vrstvách a každú vrstvu necháme dokonale preschnúť. Odporúča sa ošetriť drevený povrch v dvoch až troch vrstvách. Lazúru štetcom dobre roztierame, aby nedošlo k jej stekaniu. Tu platí na štetec radšej menej lazúry než viac. Je totiž dôležité, aby sa lazúra rovnomerne vsakovala. Správne ošetrené drevo pomocou lazúry má krásne zvýraznenú štruktúru dreva a takáto pergola bude iste ozdobou záhrady.
 

Tip:

Rovnakým spôsobom môžeme ošetriť aj ďalšie záhradné stavby. Pokiaľ bude mať pergola, prístrešok, záhradný domček alebo zábradlie na terase rovnakú lazúru, iste bude záhrada našej pýchou.