MagazínAltánok: čo by v ňom nemalo chýbať

Altánok je stavba, ktorá nám má spríjemniť posedenie na záhrade. Často plní aj funkciu miesta, kde sa rady hrajú deti. Čo by v ňom nemalo chýbať?

Altánok je stavba, ktorá nám má spríjemniť posedenie na záhrade. Často plní aj funkciu miesta, kde sa rady hrajú deti. Čo by v ňom nemalo chýbať?
 

 

Záhradný nábytok

Záhradný nábytok by mal byť neoddeliteľnou súčasťou altánku. Vybrať si môžete kovový, z masívu alebo z ratanu. Vhodný je nábytok s odľahčenou hliníkovou konštrukciou. Aj záhradný nábytok by mal ladiť s okolím. Niektoré altánky sú nábytkom už vybavené pri nákupe, čo vám ušetrí čas aj peniaze.
 
Nábytok vyberajte podľa náročnosti na údržbu, ale aj podľa vkusu a rázu okolia domu. K modernej novostavbe sa hodia kov a ratan, naopak do altánku k chalupe voľte drevo.

 

Potreby na grilovanie

S letom je neodmysliteľne spojené tiež grilovanie. Ak máte návštevu alebo organizujete záhradné párty, je vhodné mať všetko potrebné na jednom mieste. Do altánku možno postaviť záhradný krb alebo dočasne umiestniť gril. Ktorá varianta vám bude vyhovovať lepšie, je len na vás.
 
S tým súvisí tiež, kam všetko potrebné uschovať. Je možné do altánku umiestniť drevenú truhlu alebo lavicu s úložným priestorom, kam schováte riad, príbory, grilovacie ihly a ďalšie potreby. Takisto by sa do priestoru mali vliezť deky a vankúšiky.
 

Osvetlenie

Pre večerné posedenie by sme nemali zabúdať ani na osvetlenie altánku. Vyberať môžete LED pásiky, úsporné žiarovky do exteriéru a ďalšie. Ponuka osvetlenie je bohatá. Aj svietidlo by malo ladiť s okolím. Zakúpiť môžete aj halogénové lampy, lampy, ktoré odpudzujú hmyz, apod. K navodenie príjemnej atmosféry vám postačí aj malé lampičky. Svetlo do exteriéru musí mať vhodný systém krytia.
 
Altánok môže obopínať napríklad vínna réva alebo rastliny. V tom prípade získame skvelé zatienenie a ochranu pred prudkým slniečkom.