MagazínAntibakteriálne vysávače pre zdravšie domácnosť

Bez vysávačov sa v dnešnej dobe nezaobídeme. Čo je zaujímavým hitom poslednej doby? Sú to antibakteriálne vysávače, ktoré majú rad pozitív.

Bez vysávačov sa v dnešnej dobe nezaobídeme. Čo je zaujímavým hitom poslednej doby? Sú to antibakteriálne vysávače, ktoré majú rad pozitív.

Ak sa pozrieme na klasický vysávač, mal by ponúknuť predovšetkým schopnosť nielen veľmi dobre vysať nečistoty, ale mal by ponúknuť tiež účinné filtre, vďaka ktorým sa bude späť do miestnosti vracať len kvalitný vzduch. O niečo ďalej sú ešte antibakteriálne vysávače, ktoré majú za cieľ ponúknuť ešte lepšiu elimináciu prípadných baktérií, ktoré sa môžu nielen v domácnosti objaviť.

 

 

Komu sa hodí antibakteriálne vysávače?


Mnohým z nás sa môže práve taký typ vysávača hodiť. Patrí tu hlavne osoby, ktoré trpia:
  • Astmou a podobnými problémami
  • rôznymi alergiami
  • Ekzémom a ďalšími kožnými problémami

Dôvodom, prečo tieto a podobné zdravotné komplikácie vznikajú, je predovšetkým to, že v domovoch môžu byť početné alergény, ale aj baktérie a iné látky, ktoré je potrebné likvidovať. A s tým vám môžu pomôcť práve špeciálne antibakteriálne vysávača.

Ako antibakteriálny vysávač funguje?

To hlavné, čím sa antibakteriálny vysávač líši od toho klasického, je využívanie ultrafialového svetla. Jedná sa o elektromagnetické žiarenie, ktoré má kratšiu vlnovú dĺžku, než bežné svetlo. Samotný vysávač má vo svojich útrobách unikátny lampu, ktorá dokáže práve UV žiarenia produkovať. Jedná sa o žiarenia, ktoré je označované ako UV-C. To je s ohľadom na využiteľnosť v domácom prostredí a celkovú efektivitu ideálnou voľbou.

Samotný princíp fungovania sa pritom nijako nelíši od bežného vysávača. Aj ten antibakteriálne by mal vedieť vysávať, mal by uchovávať pevné nečistoty, ktoré následne vyhodíme, a mal by späť do priestoru vypúšťať vzduch. Ten však prechádza práve cez spomínané ultrafialové svetlo.

Čo všetko môže byť zničené?

Vďaka využitiu UV-C žiarenie tak môžu antibakteriálne vysávače veľmi dobre eliminovať mnoho organizmov, ktoré sú v našich domovoch nežiaduce. Jedná sa napríklad o prachové roztoče, vírusy, rovnako ako rad baktérií a iné patogény. Daný účinok je zvyčajne spájaný s tým, že dané svetlo dokáže poškodiť DNA daných organizmov, vďaka čomu nielen že nemôžu spôsobovať rôzne ochorenia, ale nemôžu sa tiež množiť.

Ako vybrať správny model?

Prvým krokom je klasický výber, ktorý sa nijako nelíši od vysávača bežného. Rolu tak hrá hlavne výkon, hlučnosť, alebo aj to, na aké typy podláh je určený. Ďalej nesmieme zabúdať ani na účinnosť jednotlivých filtrov, rovnako ako na schopnosť ničiť škálu vyššie zmienených organizmov, ktoré sa môžu v našich domovoch nachádzať. Určite je dobré nezabúdať ani na veľkosť a ergonómiu vysávača. Hodiť sa môže nielen na klasické vysávanie podláh, ale mal by byť ideálnou voľbou aj v prípade, keď chceme vysávať lôžkoviny, postele, gauče, alebo čokoľvek iné, kde sa môžu baktérie a vírusy množiť.