MagazínCestovanie so zvieraťom

Potrebujete sa pripraviť na cestu so zvieraťom? Príprava na cestu vás bude stáť nemálo úsilia. Ale ak sa dobre pripravíte, nemusí byť cestovanie so zvieraťom žiadna tragédia.

3.10.2017


Potrebujete sa pripraviť na cestu so zvieraťom? Príprava na cestu vás bude stáť nemálo úsilia. Ale ak sa dobre pripravíte, nemusí byť cestovanie so zvieraťom žiadna tragédia.
 

Príprava pred cestou


Ak cestujete kdekoľvek po Európe, máte ako majiteľ zvieraťa povinnosť nechať označiť zviera mikročipom. Tento úkon vykoná vášmu zvieraťu za odplatu veterinár. Po označení je potrebné v prípade cestovania do zahraničia požiadať o vydanie cestovného pasu. Ide o medzinárodný preukaz pre malé zvieratá. Aj o neho si možno požiadať u veterinára.


Očkovanie

Medzi samozrejmosť patrí, že ak sa chcete zvieraťom cestovať, malo by byť riadne očkované proti besnote. V prípade, že cestujete so zvieraťom do cudziny, je vhodné zvážiť očkovanie aj proti iným chorobám. Niektoré krajiny vyžadujú pred vstupom na ich územie ošetrenie psa proti echinokokóze. Ide o odčervenie psa a aktuálny zoznam krajín by vám mal podať veterinár.


Cesta so zvieraťom


Samotná cesta predstavuje pre zviera stres, je preto dobré sa na nej riadne a s predstihom pripraviť. Či už pôjdete akýmkoľvek dopravným prostriedkom, budete potrebovať prepravný box. Pamätajte, že u rôznych dopravných spoločností môžete za prepravný box hradiť rôzny poplatok ako za ďalšiu batožinu.


Transportný box
 

Ide v podstate o transportnú klietku, ktorú môžete kúpiť podľa potreby zvieraťa v rôznych veľkostiach. Klietka má hliníkový rám a pevné steny a zaisťuje prepravovanému zvieraťu vlastné bezpečie aj dostatočný priestorový komfort počas cestovania. Je však potrebné, aby v závislosti od dĺžky trvania cesty malo zviera zabezpečené možnosť vyvenčiť sa a mať prístup k tekutinám.

 

Odporúčanie


Pobyt v prepravnom boxe uľahčíte zvieraťu, keď mu pred cestou dáte jesť len veľmi ľahkú stravu alebo vôbec nič. Dbáte na dostatočný prísun tekutín a je dobré mu dať do klietky jeho obľúbenú deku a hračku. Ideálne je mať transportnú klietku doma skôr než pred samotnou cestou, aby si na nej mohlo zviera postupne zvykať.


Prezrieť produkty z kategórie chovateľské potreby