MagazínChcete vylepšiť a zhodnotiť záhradu? Kúpte si skleník

Urýchliť si jarnú úrodu šalátov, paradajok, paprík, predpestovať kvety alebo bylinky, to všetko umožní skleník. V záhrade pre neho iste nájdete i ďalšie využitie.

13.4.2017
 
Urýchliť si jarnú úrodu šalátov, paradajok, paprík, predpestovať kvety alebo bylinky, to všetko umožní skleník. V záhrade pre neho iste nájdete i ďalšie využitie.
 

 

Uvažujte o skleníka

Ak ste aktívnym záhradkárom, milujete stávkovanie a pestovanie zeleniny či kvetín, potom rozhodne o skleníka uvažujte. Jeho obstaranie nie je síce najlacnejší záležitosť, ale táto investícia sa vám z dlhodobého hľadiska oplatí. Zaobstaraním skleníka zvýšite hodnotu svojej záhrady.
 

Aký skleník?

Pri výbere skleneného či polykarbonátového skleníka sa zamerajte predovšetkým na jeho veľkosť, materiál konštrukcie a tiež ponuku príslušenstva ku skleníku. Vhodne vybraný skleník je dôležitý aj z hľadiska jeho plánovaného využitia. Iný typ skleníka potrebujete pre celoročnú prevádzku a iný pre sezónne predpestovanie zeleniny. Väčšie a robustný skleník vás nijako nebude obmedzovať vo vašom pestovateľskom elánu.
 

Kam s ním?

Dôležitú úlohu zohráva tiež umiestnenie skleníka. V záhrade môže stáť ako samostatná stavba alebo môžete skleník z polykarbonátu pristavať k záhradnému domčeku či k bočnej stene domu. Skleník tak lepšie napojíte na prívod vody a môžete využiť akumulačných schopností stien. Uvítate tiež možnosť vybudovať vstup do skleníka rovno z domu. Počítajte s tienením skleníka domom a tiež hrozí pád snehu či ľadu zo strechy rovno na skleník.
 

Podľa čoho si vybrať?

Na internete si vytvoríte dokonalý prehľad o typoch skleníkov na slovenskom trhu. Pre doplnkové pestovanie zeleniny vám postačí menšie záhradné skleník s rozmermi 2,5 x 3m. Pre pravidelné pestovanie zeleniny treba zvoliť aspoň 3x4,5 m. Rastliny vo veľkých nádobách zaberajú najviac priestoru. Pokiaľ bude slúžiť skleník pre prezimovanie týchto rastlín, voľte radšej väčšiu veľkosť. Ideálne je rozmer plochy 12 m2.