MagazínČo pestovať v skleníku?

V skleníku možno pestovať paradajky, papriky, uhorky, kaleráb, vinič, šalát. Každá z týchto rastlín má iné nároky na pestovanie. Ako dosiahnuť bohaté úrody?

V skleníku možno pestovať paradajky, papriky, uhorky, kaleráb, vinič, šalát. Každá z týchto rastlín má iné nároky na pestovanie. Ako dosiahnuť bohaté úrody?
 

 

Skleník plný zeleniny

Ak postupujete podľa určitých pravidiel, zoznámite sa s nároky jednotlivých rastlín, potom je úspech zaručený. Aby skleník fungoval ako má a rastlinám sa darilo, musí byť každá rastlina umiestnená na vhodnom mieste a mať dostatočnú starostlivosť. Predtým, než sa pustíte do samotného stávkovanie, je vhodné si naplánovať čo kde budete vsádzať.
 

Teplomilné rastliny

  • Šalátové uhorky - sú teplomilné, ideálne je pre nich 25-30 ° C vo dne a 15-20 ° C v noci. Rozrastajú sa na veľké plochy. Potrebujú mať neustále vlhkú pôdu, kedy je nutné zalievať len ku koreňom, aby na listoch nevznikala pleseň. Je potrebné pravidelne zaštipovať výhonky a hnojiť hnojivom na uhorky.
  • Papriky - tiež vyžadujú vlhký substrát, oproti uhorkám korenia oveľa hlbšie. Je možné ich kropiť aj na listoch. Výhonky pravidelne zaštipujte, prihnojujte rovnakým hnojivom ako uhorky.
  • Paradajky - majú rady teplotu 23-26 ° C a vzdušnejší prostredia. Ideálne je umiestniť ich do prednej časti skleníka. Je možné im dopriať trochu tieňa. Znesú aj krátkodobá sucho. Na 1 m2 možno vysadiť 2 - 5 paradajok.
 

Drobná zelenina

Pod paradajky je možné ako podrast umiestniť reďkovky, cibuľku, mrkvu, šalát, kaleráb alebo žeruchu. Kaleráby, mrkvy a cibuľku je možné vypestovať za sezónu iba raz. Šalát, reďkovky a žeruchu môžete vysievať niekoľkokrát za sezónu. Ľadový šalát umožní žať jednotlivé listy priebežne.
 

Vínna réva

Vinič má v skleníku ideálne podmienky. Hrozno dozrejú oveľa skôr ako na poli. Takisto skleník rastlinám poskytne ochranu pred škodcami a vtákmi. Pod révou sa bude dariť paradajkám. Zakúpiť možno aj špeciálne odrody skleníkové viniča.