MagazínInšpirácia, ako lacno postaviť zimnú záhradu

Premýšľate o stavbe zimnej záhrady? Poradíme Vám ako postaviť zimnú záhradu, na čo si dať pozor a aké sú možnosti realizácie.

Zimná záhrada, zastrešená terasa, veranda. Kto má záľubu pestovať rôzne rastliny či kaktusy, iste ocení miestnosť, v ktorej sa bude jeho rastlinkám dariť. V byte často ani nie je toľko priestoru na umiestnenie mnohých kvetináčov, preto je možné tento kus prírody situovať do zimnej záhrady a vytvoriť v nej príjemné prostredie k mnohým ďalším činnostiam, ako je relaxácia pri káve alebo knihe, posedenie s priateľmi, presádzanie kvetín, hra detí pri daždivom počasí - budú takmer vonku, ale pod strechou a v závetrí.

Zimní zahrada Hobbytec  Zimní zahrada Hobbytec u domu

Různé funkce zimních zahrad

Rôzne funkcie zimných záhrad
Zimná záhrada plní viac funkcií. Slúži na prezimovanie rastlín, ktoré v lete môžu byť vonku. Táto presklená miestnosť pričlenená k domu má tiež za úlohu sprostredkovať kontakt človeka s prírodou. Môže slúžiť na príjemné posedenie pri káve, možno ju vybaviť záhradným nábytkom. A okrem flóry rôzneho druhu môžu v zimnej záhrade prebývať aj niektoré domáce zvieratá, ktoré tam môžu mať svoj pelech.


Zimná záhrada alebo pergola

Nemáte pri dome dostatok priestoru, aby ste postavili pergolu aj zimnú záhradu? A čo takto využiť zimnú záhradu ako pergolu? Stačí zaobstarať si zimnú záhradu dostatočných rozmerov, aby do nej vošiel treba jedálenský set záhradného nábytku, a vybrať vhodný typ zatienenia. Je tiež dobré zvoliť posuvné steny, aby bolo možné zimnú záhradu čo najviac otvoriť.

Zimná záhrada rozširuje obytný priestor domu. Pôsobí esteticky aj zvonku. Keďže sú jej steny presklené, je vidieť na zeleň dovnútra, čo pôsobí veľmi dobre aj na každého okoloidúceho.
Zimní zahrada - pergola Hobbytec


Ako vybrať zimnú záhradu

Existujú dva základné typy zimných záhrad - sezónne a celoročné. Na základe tohto určenia je potrebné vyberať typ zimnej záhrady a jej vybavenie. Ideálne je presklenú miestnosť situovať na juhozápad. Ale možno ju postaviť aj na ostatné svetové strany, len je vždy potrebné zohľadniť pri voľbe zasklenia, tienenia a vetrania.


Severne situované zimné záhrady sú studenšie a tienisté, je vhodné použitie termoizolačného skla. Na južnej strane bude potrebné zamerať sa viac na možnosť odvetrania, ideálne v strešnej časti, pretože teplý vzduch stúpa nahor. Východne orientované zimné záhrady budú presvetlené a prehriate počas dopoludnia, na západ smerované budú mať dostatok svetla a tepla v popoludňajších hodinách; môžete teda zohľadniť, v ktorej dennej dobe budete v zimnej záhrade tráviť najviac času.


Zimní zahrada jako altán Hobbytec Posezení v zimní zahradě Hobbytec Větrání zimní zahrady Hobbytec

Na zákazku alebo zostavenie svojpomocne?

Ďalej sa zimné záhrady delia na stavebnicové a zákazkové. Stavebnicové zimné záhrady sú lacnejšie, zastrešenie na zákazku však môže ideálnym spôsobom vyriešiť konkrétnu situáciu s prihliadnutím k jednotlivým podmienkam, či už ide o nerovnosti terénu, možnosť výberu zastrešenia, napojenie osvetlenia a vykurovania atď. Ak máte obmedzený finančný rozpočet, vyberajte medzi lacnými zimnými záhradami.