MagazínKam s kozubovým drevom v zime? Kúpte si prístrešok na drevo

Neviete si predstaviť posedenie v zime bez plápolajúceho ohňa v kozube? Pre dostatok sálavého tepla je potrebné sa zásobiť dostatočne drevom, ktoré je kvalitné a suché. Kam s ním?

Neviete si predstaviť posedenie v zime bez plápolajúceho ohňa v kozube? Pre dostatok sálavého tepla je potrebné sa zásobiť dostatočne drevom, ktoré je kvalitné a suché. Kam s ním?

Kozubové drevo je potrebné nakúpiť s predstihom, aby stihlo dostatočne vyschnúť. Majitelia kozubov kupujú drevo spravidla na viac ako jednu vykurovaciu sezónu a pre také množstvo kuriva je dôležité vybrať správne miesto pre uskladnenie. Drevo musí byť ukryté pred vetrom, dažďom a snehom, musia mať možnosť vetrania a vysychaniu na vzduchu. Zlou voľbou je umiestnenie dreva do garáže. Na dostatočné množstvo dreva pri krbe je vhodné si zaobstarať košíček alebo stojan na drevo.


Vhodné miesto pre umiestnenie dreva

Priviezli vám drevo na tri až štyri sezóny dopredu? Kam uskladniť takú hromadu dreva, aby neprekážala a zároveň ste ju mali v prípade potreby po ruke? Rozhodne neodklízejte drevo na druhý koniec záhrady, kde nebude na očiach. V zime sa k nemu cez snehové záveje budete zle dostávať. Najjednoduchším riešením, ktoré nenaruší ráz vašej záhrady, je prístrešok na drevo.

Môžete si ho postaviť sami alebo si zaobstarať už hotové riešenie. Strieška drevárne musí byť skosená, aby do nej nezatekal dážď a tiež je potrebné zabezpečiť, aby nedochádzalo k navlhnutiu dreva od zeme. Kozubové drevo nestavajte rovno ku stene domu či garáže. Kozubové drevo môžete vystavať napríklad ku stene altánka.


Aké drevo je vhodné pre použitie do kozuba?

Každé drevo sa pri pálení vďaka svojej výhrevnosti správa inak. Pri nákupe si dajte záležať na riadnom výbere. Nenakupujte vlhké drevo, ktoré vám rapídne predĺži dĺžku vykurovanie miestnosti. Rovnako veľmi rýchlo zanesie ohnisko aj komín. Ideálne je suché drevo z brezy, topoľa, lipy, agátu alebo vŕby. Táto mäkká dreva ľahko a rýchlo horí.