MagazínKaždý domáci majster by mal mať záhradný domček

Záhradníčenie je u nás obľúbené hobby. V našej krajine azda neexistuje rodina, v ktorej by sa aspoň jeden amatérsky záhradník nevyskytoval.

Záhradníčenie je u nás obľúbené hobby. V našej krajine azda neexistuje rodina, v ktorej by sa aspoň jeden amatérsky záhradník nevyskytoval.
 

 

Nielen pre náradie

Taký záhradník potrebuje okrem voľného času a pevných nervov tiež náradie a miesto, kam by ho odkladal. V blízkosti domova to nie je problém, využiť sa môže napríklad garáž. Záhradníčenie mimo domova potom obvykle vyžaduje záhradný domček.
 
Každé políčko v záhradkárskej kolónii jeden taký domček na náradie má. Ide o nevyhnutnú záležitosť. Voziť, či dokonca nosiť si so sebou náradie, je strašne nepraktické. Vždy je lepšie po práci náradie odložiť do bezpečného úkrytu, kde ho pri ďalšej návšteve zase nájdete. Záhradné domčeky ale neslúži iba ako úschovňa pre rýľ a lopatku, väčšia verzia pokojne do svojich útrob pojmú aj kosačku alebo záhradný nábytok. Môžu byť využité aj ako útočisko pred dažďom, v prípade núdze sa v nich dá prečkať aj jedna dve noci. Veľké záhradné domčeky môžu plniť aj funkciu kutilské dielne.
 

Z rôznych materiálov

Najčastejším stavebným materiálom záhradných domčekov je drevo. Prírodné materiály sa do záhrady hodia najlepšie a navyše sa s nimi dobre pracuje. Mnoho domácich majstrov si drevený zhradný domček nekúpilo, ale postavili si ho sami. Akonáhle sa stavba dokončí, je potreba drevenú plochu opatriť ochranným náterom. Hliníkové domčeky, ktoré sú určené pre záhrady, sa tiež hojne vyskytujú, len je problém zložiť je svojpomoci, preto je väčšina takýchto stavieb profesionálne postavená. Existujú aj plastové záhradné domčeky, to je ale úplne iná kategória. Tie slúžia hlavne deťom, aby si mali kde hrať a nemotal sa tak okolo záhonov.
 

Veľký úžitok

Práca na záhrade nikdy nekončí. Preto je neustále potrebné mať po ruke náradia. Nebývate Ak hneď vedľa záhrady, mali by ste uvažovať o kúpe alebo stavbe záhradného domčeka. Ušetrí vám veľa starostí so skladovaním náradia.