MagazínKdyž se spálí trávník

Horúce leto s malým počtom výdatných zrážok predstavuje pre zatrávnenú plochu veľkú záťaž. Najmä v období vysokých teplôt potrebuje trávnik zodpovedajúcu starostlivosť.

26.7.2017
 
Horúce leto s malým počtom výdatných zrážok predstavuje pre zatrávnenú plochu veľkú záťaž. Najmä v období vysokých teplôt potrebuje trávnik zodpovedajúcu starostlivosť.
 

 

Efektívna ochrana trávnika

Ak je sucho, každý vie, že je potreba zalievať, a to najmä ráno a večer. V čase, kedy slnečné lúče majú najväčšiu intenzitu, voda znásobuje silu slnečného žiarenia, čo spôsobí spálenie trávnych stebiel. Zalievať možno samozrejme z vodovodného radu, ale najlepšie je zachytená dažďová voda. Trávnika je jedno či zavlažujeme pomocou kanvy, hadice alebo zavlažovacieho systému, hlavné je voda.
 

Automatika

Ak chceme zavlažovať ráno aj večer určite privítame možnosť využívať zavlažovací systém. Automatický zavlažovací systém ušetrí náš čas a uľahčí fyzickú námahu. Pri nákupe zavlažovacieho systému je dobré staviť na systémy, ktoré majú riadiacu jednotku, aby bolo možné nastaviť si časovač a intenzitu závlahy.
 

Viacnásobná ochrana trávnika

Dostatočná závlaha je dôležitá, ale ochranu trávnika možno zvýšiť. A to správnym mulčovaním. Pomocou vhodnej rotačné kosačky na trávu sa rozseká tráva na malé kúsky. Týmto je pôda chránená proti nadmernému vysychaniu, čo korienky trávnych stebiel iste ocenia. Rozkladajúce sa tráva dodáva do pôdy množstvo živín v podobe humusu. Mulčovať je však potreba s náležitou znalosťou.
 

Ako mulčovať

 
Mulčovanie pomáha len vtedy, ak sa to vykonáva správne. Rotačná kosačka vhodná na mulčovanie má špeciálny nôž, ktorý dokáže trávu rozsekať na veľmi jemnú hmotu, ktorá v sebe obsahuje vodu, zabraňuje vysúšaniu pôdy a rýchlo sa rozkladá.
 

Avšak ani príliš

časté mulčovanie nie je vhodné, aby nedochádzalo k vzniku trávnej plsti. Táto potom bráni prístupu vzduchu, vlahy a živín ku koreňom trávnych stebiel.
 

Prospešné mulčovanie

Kde mulčovanie vždy prospieva? Najmä v parkoch alebo vo svahovitých miestach, ale aj okolo ciest, a pod.