MagazínKosenie trávy môže byť zábava

Kosenie trávy si mnohí spájajú s nudou, avšak aj kosenie trávy môže byť zábava. Stačí zvoliť si správneho pomocníka, ktorý by nám uľahčil prácu. Aj medzi kosačkami možno nájsť ozajstné skvosty.

21.4.2017
 
Kosenie trávy si mnohí spájajú s nudou, avšak aj kosenie trávy môže byť zábava. Stačí zvoliť si správneho pomocníka, ktorý by nám uľahčil prácu. Aj medzi kosačkami možno nájsť ozajstné skvosty.
 

 

Malé trávnaté plochy

Do 100m2 si vystačíme s kosačkou s akumulátorovým alebo elektrickým pohonom. Ich výhodou oceníme najmä v ľahkosti manipulácie. Na plochy do 200m2 stále ešte postačí elektrická kosačka. Oba typy kosačiek sú veľmi tichí pomocníci, čo iste ocenia vaši susedia. Najmä, ak máte čas pokosiť záhradu len v nedeľu.
 

Stredná trávnaté plochy

Od veľkosti nad 200m2 je dobré zvážiť obstaranie výkonnejší rotačné kosačky. Tú predstavujú hlavne kosačky s benzínovým pohonom. Vďaka pohonu majú vysoké otáčky a sú schopné poradiť si nielen s väčšou priestorom, ale aj s členitým terénom.
 

Veľké trávnaté plochy

Do 1500m2 si ešte nejako poradíme s výkonnou benzínovou kosačkou, ale už keď máme plochu k úprave okolo 1000m2 je dobré zvážiť vhodnejší stroj. Výborný pomocník na úpravu veľkých trávnatých plôch je rider alebo traktor.
 

Rider

Záhradný rider býva spravidla o niečo menšia ako traktor, ako veľkostne, tak aj výkonom. Obstaranie ridera má zmysel u plôch väčších ako 600m2. Na rozdiel od traktora má rider pohonnú jednotku pod sedadlom vodiča. Záhradný rider je spravidla menšie a tiež lacnejšie ako traktor.
 

Traktor

Pri pozemkoch, ktoré sú väčšie ako 2000m2, je vhodné uvažovať o obstaranie traktora.
 
Traktory majú žacie zariadení a odhadzujú trávu do strany alebo dozadu za traktor. So zberným zariadením bude kosenie trávy hračkou. Veľkou výhodou traktorov je ich univerzálne použitie. Sú vhodné nielen na kosenie trávy, ale pomocou prídavných zariadení z neho urobíme snehovú frézu, sypač alebo s ním možno aj zametať.
 

Tip:

Ak sa nám naozaj nechce trávnik pravidelne upravovať, stojí za zváženie obstaranie robotické kosačky. Ušetríme čas, pretože robotická kosačka nepotrebuje žiadny zvláštny dohľad. Jednoduchá obsluha zaručuje perfektné, tichý, bezpečný a ekologický výkon. U sofistikovanejších modelov, možno navyše nastaviť program na celý týždeň dopredu a niektoré modely zvládnu terén i do veľkosti 2000m2.